YURTİÇİ KAYAK MERKEZLERİ

 

 

Spor, kayak, kış, mevsim, tatil,

Kayak sporu…

 

Siz hala kış tatiline çıkmadınız mı? Kayak sezonu en güzel günlerini yaşıyorken hayata kısa bir mola verip kendinizi pamuktan beyaz örtüye, kara bırakmanın tam zamanı! Kayak zamanla tutkuya dönüşen bir spor. Özgürlüğün, adrenalin tadını bir kez alınca vazgeçmek pek te mümkün olmuyor. Beyazla kaplı sonu görünmeyen zirveden aşağı, her şeye meydan okuyarak hızla kendinizi bırakmak… Unutulmaz bir tecrübe. Henüz denemediyseniz, kış bitmeden planlarınızda kayak yapmayı üst sıralara alın derim.

Bu yazımızda, uzun bir tatile ayıracak zamanım yok ama kayaktan da vazgeçemiyorum diyenler için Türkiye’deki kayak merkezlerine yer verdik.

 

-ULUDAĞ

 

Bursa, Uludağ, zirve, kar, kış, kayak, kış tatili, ulaşım, biletfiyatlari

Uludağ’dan bir görüntü…

 

Türkiye’nin ilk kayak merkezi olan Uludağ hala kayak denince akla gelen ilk yerdir. Uludağ’da sezon Aralık ayında başlar ve Mart ayının sonuna kadar devam eder. Oteller bölgesi olarak bilinen iki yerleşim yerinde zorluk dereceleri ve uzunlukları farklı toplam 13 pist vardır. Ayrıca oteller bölgesinde 8 telesiyej ve 7 teleski hizmet vermektedir. Tesis açısından en zengin kayak merkezimiz Uludağ’dır.

Farklı zorluk derecesine sahip pistleri bir arada bulundurması da kendiniz için en uygun pisti seçerek kayaktan zevk alabilmenizi sağlıyor. Tüm teleski ve telesiyejlerde kullanılan ortak bilet sistemi ile de pistler arasında kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. Bu biletler saatlik veya günlük olarak alınabiliyor.

Bursa şehir merkezinden karayolu ile Uludağ’a ulaşmak yaklaşık 40 dakika sürüyor. Karayoluna alternatif olarak teleferik ile de oteller bölgesine ulaşabilirsiniz.

Konaklama konusunda da Uludağ oldukça zengin. Bütçeye uygunluk ve konfor açısından otel çeşitliliği çok fazla. Sitemiz üzerinden size en uygun oteli seçebilir ve rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

-KARTALKAYA

 

Bolu, Köroğlu, dağ, kayak, kış, tatil, seyahat, tur kayağı, kayak sezonu,

Kartalkaya Kayak Merkezi’nden bir görüntü…

 

Kartalkaya Bolu’da Köroğlu Dağları’nda bulunuyor. Bolu merkezden Kartalkaya’ya ulaşmak 45 dakika sürüyor. Kayak sezonu, Aralık ayında açılıyor ve Nisan ayına kadar devam ediyor.

Kartalkaya’da farklı otellere ait iki pist alanı bulunuyor. İki pist alanında ise toplamda 12 pist var. Kaldığınız otelin teleskilerinden ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Eğer günübirlik geldiyseniz kullanmak istediğiniz pistin bulunduğu otelden günlük sınırsız pass bilet alabiliyorsunuz.

Son yıllarda popülaritesi artan merkezlerden biri olan Kartalkaya’da Alp kayağı, kayaklı koşu (Cross-Country) ve tur kayağı yapabilmek için oldukça uygun koşullar mevcut.

Bu yıl Kartalkaya’da kaymak istiyorum diyorsanız sitemiz üzerinden size en uygun otobüs bileti seçiminizi yapabilirsiniz.

 

-PALANDÖKEN

Erzurum, dağ sporu, dağ, kayak, Ejder pisti, snowboard

Palandöken ‘den bir zirve fotoğrafı…

 

Erzurum’da bulunan Palandöken kayak merkezi, Türkiye’nin en yüksek zirvesine sahiptir. Karasal iklim nedeniyle 7 ay kar bulunan merkezde sezon, Ekim ayının sonunda başlar ve Mayıs ayının başına kadar devam eder.

Dağ sporları için oldukça uygun koşullara sahip olan Palandöken’de Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise sayılı pistlerinden biri olan Ejder Pisti bulunur. Ejder Pisti’nin uzunluğu 12 kilometredir. Palandöken’de toplamda ise 22 pist mevcuttur.

Karın kalitesinin yüksek olması ve doğal pistlerinin bulunması Palandöken’in snowboard yapanlar tarafından çokça tercih edilmesine sebep olur. Bir başka tercih sebebi ise havaalanından kayak merkezine ulaşmanın sadece yarım saat sürmesidir.

Kayak yapmak için şu sıralar vakit bulamıyor ancak önümüzdeki aylarda diyorsanız sezonun en uzun sürdüğü kayak merkezlerinden biri olan Palandöken’i tercih edebilir, sitemiz üzerinden ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

 

-ERCİYES

Kayseri, kayak, kış, tatil,

Erciyes kayak pistlerinden bir kare…

 

Kış sporları açısından oldukça zengin olan Erciyes, Kayseri’ye 25 km uzaklıkta olup sönmüş bir volkanik dağdır. Ayrıca İç Anadolu’nun en yüksek dağıdır. Bu nedenle kar kalitesini uzun süre muhafaza edebilmektedir. Erciyes’te sezon Kasım ayında açılır ve Mart ayının sonuna kadar devam eder.

Her zorluk derecesine uygun pistlerde yaz kayağı, tur kayağı, helikopterli kayak ve snowboard yapılabilir. Erciyes aynı zamanda sayılı snowkite merkezlerinden biridir. Tüm pistlerden yararlanmak için ortak bir pass bilet alabilirsiniz.

Sitemizi ziyaret ederek Erciyes için ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz

 

-KARTEPE

 

Kartepe, kayak merkezi, kış tatili, kaymak, İstanbul,

Kartepe zirve manzarası…

 

İstanbul’a 1,5 saatlik uzaklıkta bulunması nedeniyle Kartepe size günübirlik kayak yapma fırsatı sunuyor. Kartepe’de sezon Aralık ayının sonunda başlıyor ve Mart ayının başına kadar sürüyor. Kartepe’de karın yüksekliği 3 metreye kadar ulaşıyor.

Hemen hemen her pistinde telesiye bulunan Kartepe acemiler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Ayrıca uygun fiyata ekipman kiralamanız da mümkün.

İstanbul’dan çok uzaklaşmayayım ama kayaktan da mahrum kalmayayım diyenler Kartepe’yi tercih edebilir.

 

 

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>