Türkiye’nin İncileri…

Türkiye’de yaşıyorsunuz ve seyahat etmek için yeni yerler arayışındasınız, işte böyle anlarda herkesin mutlaka görmesi gereken Türkiye’nin incileri olarak adlandırdığımız doğa harikalarını sizler için sıraladık. Tatilin keyfini, Türkiye’nin  izlerinde çıkarmanız için 10 doğa harikası yer;

1- ) Cilo Dağı

30 km uzunluğa sahip buzulu ile Türkiye’nin en büyük ve ihtişamlı buzuluna sahip olan Cilo Dağı, Sarp Dağlarının ortasında bulunmaktadır. Yeşilin her bir tonuna rastlayacağınız Cilo Dağı’nda oksijen ile iç içe huzurlu bir zaman geçirebilirsiniz. Hakkari il sınırları içerisinde bulunan bu doğa harikası yeri görmenizi öneririz.


 

 

2-) Pamukkale Travertenlerini Görmek İçin Artık Beklemeyin

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne adını kazıyan travertenler Pamukkale denince herkesin aklına gelmektedir. İçimizi ferahlatan bembeyaz görüntüsü ve sıcacık suyu ile görülmeye değerdir. Muhteşem bir görselliğe sahip olan bu travertenleri görmediyseniz görmenizi önerir, iyi tatiller dileriz.

pamukkale-gezi-rehberi


 

 

3-) Nemrut Dağı Sizleri Bekliyor

Adıyaman ve Malatya arasında bulunan Nemrut Dağı, Van Gölü’nün batısında kalmaktadır. Eğer bu doğa harikası dağı gezmeyi düşünürseniz gün doğumu sırasında veya batımında orada olmanızı öneririz. Sizlere sunacağı müthiş güzelliklerinden biridir o görüntü ve her şeye değerdir. Nemrut Dağı’nın 4000 metre yüksekliğe sahip farklı yapıtları bulunmaktadır. Bunların içerisinde bir kralın mezarı, piramit ve heykeller bulunmaktadır. Dünyanın 8. harikası olarak bilinen Nemrut Dağı  siz seyahat severleri ağırlamayı bekliyor.


 

 

4-) Cennet Yer, Kelebekler Vadisi 

Doğanın tadını çıkartmaya ne dersiniz? Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan ve Ölüdeniz’de yerini almış Kelebekler Vadisi, 1995 senesinde dünya Sit olarak ilan edilmiş ve özelliğini korumuştur. 1995 tarihinden bu yana her türlü yapılandırmaya karşı kalan bu belde dünya mirası olarak da korunmuştur. Bu vadi 350 metre yüksekliğe sahip kayalıklarla çevrilmiştir. Kelebekler Vadisi her misafirini etkilemeyi başarmış sürekli tercih edilmiştir. Eğer sizde yazın bunaltıcı sıcaklardan kaçıp naturelliğin keyfini çıkarmak istiyorsanız, Kelebekler Vadisi’nin soğuk suyunu tercih etmelisiniz.

butterfly-valley1


 

 

5-) Van Gölü Şahane, Görmelisiniz Efsane

Eğer Van Gölü’ne gitmediyseniz mutlaka gitmenizi öneririz. Ülkemizin en büyük gölüne ev sahipliği yapan Van Gölü Akdamar Adası ile de adından söz ettirmektedir. Van ilindeki geziniz sırasında en keyifli rotanız bu göl olacaktır.

van-golu_226474


 

 

6-) Manavgat Şelalesi

Manavgat, 1960 senesinden beri turizm ile gelişmiş ve dünyanın her yerinden turistleri hem yaşamak hemde tatil amaçlı çekmiştir. Burada bulunan Manavgat Şelalesi ihtişamlı bir görselliğe sahiptir. Çok görkemli bir yüksekliğe sahip olmasa da bulunduğu alan ile önemini farklılaştırmıştır. Bu şelalenin çevresinde aileniz ile piknik yapabilir veya bu doğa harikasını fotoğraflayabilirsiniz.

 


 

7-) Saklıkent Kanyonu Artık Saklı Kalmamalı

Saklıkent Kanyonu buz gibi suyu ve göz kamaştırıcı tüm güzellikleri ile sizi büyülemeyi bekliyor. Şiddetle akan suyun kalkerli kayaları şekillendirmesiyle oluşan ve fay hattını da takip ederek ilerleyen bu kanyon, Muğla Antalya arasında kalmaktadır. 18 kilometrelik uzunluğa sahip bu kanyon bir çobanın keçinin peşinden gitmesiyle keşfedilir ve yetkililer tarafından milli park ilan edilmiştir.


 

 

8-) Karapınar Çölü Evet, Evet Yanlış Duymadınız

Türkiye ve çöl denilince duraksayanlardan mısınız? Şaşırmayın, Karapınar Çölü Konya sınırları içerisinde bulunmaktadır. Karapınar Çölü şehir merkezine 94 kilometre mesafede bulunmaktadır. Türkiye’nin turizm bölgelerinden biri olan bu çöl sizinde tercihiniz olabilir. Ne dersiniz?


 

 

9-) Ihlara Vadisi’ni Görmeden Olmaz

Ülkemizin Nevşehir ilinde bulunan Ihlara Vadisi 14 km uzunluğa ve 200 metre yüksekliğe sahip duvarlarıyla görkemli bir doğa oluşumudur. Hristiyanlığın ilk zamanlarındaki kliseleri de içerisinde bulunduran bu vadi, Melendiz Çayına da eşlik etmektedir. Nevşehir rotanızda Ihlara Vadisine yer vermenizi önerir, iyi tatiller dileriz.


 

10-) Şarkısı Bile Ün Salmış, Ağrı Dağı

5137 metre yüksekliğe sahip ve ülkemizin en yüksek dağı konumunda olan Ağrı Dağı görülmeye değer göz alıcı doğa harikalarımızdandır. Ağrı Dağı’nı birçok efsanesinin olmasının yanı sıra en çekici efsanesi ise Nuhun Gemisine de konu olmasıdır. Bir efsaneye göre Nuhun Gemisi Ağrı Dağı Bölgesi’nde karaya oturmaktadır. Bu duruma inanan birçok insan ise bu geminin peşine düşmüştür. Hala da araştırmalara konu olan ve efsane etkisini sürdürmektedir. Bir gün Ağrı Dağı’na gitmeyi düşünürseniz şekilleri ve renkleriyle sizleri etkileyecek kayalara da göz atmanızı öneririz.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>