Türkiye’nin En İyi Manzaraları


1-) Kız Kulesi, İstanbul  

Hakkında birçok rivayetler, hikayeler bulunan Kız Kulesi, İstanbul Boğazı’nın Salacak Bölgesi’nde küçük bir ada üzerinde konumlandırılmış bir yapıdır. Üsküdar’ın hatta İstanbul’un sembolü olarak nitelendirilen Kız Kulesi’nin tarihi Bizans Devrine dayanmaktadır.

 


 

2-) Travertenler, Pamukkale

Travertenler çeşitli sebeplerden ve bölgeye bağlı kimyasal reaksiyonların sonucu ile çökelme ile oluşmuş bir kaya parçasıdır. Pamukkale’nin termal kaynağında gelişmesini sağlayan jeolojik olaylar büyük bir bölgeyi etkilemiştir. Bu kısımda sıcaklıkları 30-100 C arasında farklılık gösteren 17 sıcak su bölgesi vardır. Bu kaynak antik zamandan beri kullanılmaktadır.


 

3-) Tekirova, Antalya

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı olan Tekirova, kıyıları ve denizinin temizliği sayesinde mavi bayrağa sahiptir. Yaklaşık 2000 kişinin yaşadığı bu belde Antalya Havalimanına 60 km, Antalya’ya 50 km ve Kemer’e 17 km uzaklığa sahiptir.


 

4-) Mardin Evleri, Mardin

Mardin şehri, genelde kullandıkları yapım malzemesi olarak kolay işlenebilen sarı kalker taşlarını çeşitli motiflerle süslendiği geleneksel evleriyle ününü yaymıştır. Ahşap işçiliğine yer vermeyen Mardinlilerin evlerinin yüksekliği 4 metreye ulaşmaktadır. Evlerinde avlu ve depo işlevi gören ahırlar bulunmaktadır.5-) Nemrut Dağı, Adıyaman

2150 metre yüksekliğe sahip Nemrut Dağı, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunmaktadır. 1988 senesinden bu yana milli park olan Nemrut Dağı’nı hala görmediniz mi? Ulaşım biletinizi sitemizden satın alabilir, konaklama seçeneklerine de bakabilirsiniz.


6-) Sümela Manastırı, Trabzon

Sümela Manastırı Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 1150 metre yükseklikte eski Rum Ortodoks Manastır ve Kilise kompleksi olup tam adı Panagia Sumela olarak geçmektedir.


7-) Kral Mezarları, Amasya

Durumu yüksek insanlar için yapılmış, oyulmuş ve işlenmeye uygun kayalar ile oluşturulmuş mezarlardır.


8-) Kızkalesi, Mersin

Mersin’in önemli turizm merkezi olan ve turistleri kendisine çeken Kızkalesi, Mersin’e 60 km uzaklıkta bulunmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde büyük bir canlılığa hakim olan Erdemli kasabasına ulaşım minibüsler ile sağlanmaktadır.

 


 

9-) Uçhisar Kalesi, Nevşehir

Nevşehir’in bir ilçesinin beldesi olan Uçhisar’ın geçmişinde Hristiyanların yaşadığı bilinmektedir. Uçhisar Kalesinin içerisinde bilinmeyen gizli yollar bulunmaktadır. Bu gizli yolları saklanma amaçlı kullanmışlardır. Kalenin en üst kısmında ise 3 tane mezar bulunmaktadır.


10-) Ayçiçeği Tarlaları, Tekirdağ

Osmanlı mimarisinin en güzel ve en geniş kumsallarına sahip Tekirdağ’da hoş gezintiler yapabilir, Ayçicek bağlarının hoş karışımı ile sıcak yaşam tarzlarına ayak uydurabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>