TÜRKİYE’NİN BÜYÜLEYEN 6 GÜZELLİĞİ

 

Türkiye’de yaşayıp da her yıl binlerce yabancı turisti ağırlayan bu güzellikleri gezmeden olmaz. İşte görmeden ölmeyin dediğimiz, insanı gerçekten büyüleyen Türkiye’nin 6 güzelliği.

 

BALLICA MAĞARASI-TOKAT

 

Tokat, Mağara, oksijen, şifa,  seyahat,

Ballıca Mağarası’ndan bir kare…

 

3.4 milyon yıllık gizemli bir yolculuğa çıkmak isterseniz Ballıca Mağarası Tokat’ta sizi bekliyor. 680 metre uzunluğunda ve 95 metre yüksekliğinde olan dünyanın en ihtişamlı mağaralarından biri Ballıca Mağarası, şu an açık olan 8 salonuyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Ballıca Mağarası’nın en önemli özelliği, şu ana kadar görülmüş tüm mağara oluşumlarını içerisinde bulundurması ve özgün Soğan Sarkıtları.

Mağara, yaklaşık 2 milyon yarasaya ev sahipliği yapıyor. Gündüzleri mağaradaki karbondioksiti emen yarasalar, gece yarısı mağaraya oksijen getiriyor. Böylelikle oluşan saf oksijen, nefes almayı kolaylaştırıyor ve astım hastalarına çok iyi geliyor.

 

 PAMUKKALE-DENİZLİ

 

kaplıca, termal, şifalı su, tatil, Denizli otobüs bileti, Denizli uçak bileti

Büyüleyici travertenlerin bembeyaz görüntüsü…

 

Pamukkale; travertenlerin bembeyaz büyüleyen görüntüsü, kaplıcaların içinizi ısıtan sımsıcak suları ile görülmeye değer bir yer. Pamukkale’deki sıcak termal sular kaynağını, fay hattından ve meydana gelen jeolojik olaylardan alır. Travertenlerin, insanı kendine hayran bırakan görüntüsünü almasını sağlayan ise kaplıca ve akarsulardan gelen kalsiyum karbonat mineralleri.

Travertenleri ziyaret etmek isterseniz bölgeye en yakın havaalanı 80 kilometre uzaklıkta bulunan Denizli Çardak Havaalanı. Sitemiz üzerinden ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

 

NEMRUT DAĞI-ADIYAMAN

 

heykel, dağ, sekizinci harika, Unesco

Nemrut Dağı’nda bulunan heykellerden bir kaçı…

Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendiriliyor. Nemrut Dağı, metrelerce uzunluktaki kitabeleri ve yüksekliği on metreyi aşan heykelleriyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Hala gizemini koruyan Nemrut Dağı için geçmişten gelen çok çeşitli efsaneler var. Hristiyanlığın burada başlaması, İsa’nın doğumu ve hatta uzaylıların gizli üssü olduğu bu efsanelerden yalnızca birkaçı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası’nda bulunan Nemrut Dağı, güneşin doğuşunun ve batışının izlendiği en keyifli yer olmasıyla da her yıl binlerce kişiyi kendine çekiyor.

Nemrut Dağı’nı ziyaret etmek isterseniz sitemiz üzerinden Adıyaman’a online uçak bileti satın alabilirsiniz.

 

KARAGÖL-ARTVİN

manzara, tatil, ulaşım, berrak, göl,

Saklı bir cennet; Karagöl…

Karagöl, adeta saklı bir cennet. Her mevsim insana farklı bir yüzünü gösteriyor, başka bir güzellik sunuyor.

Bir heyelan gölü olan Karagöl, Klaskur (Aralık) Yaylası’nda meydana gelen bir heyelan sonucu Klaskur Deresi’nin önünün kapanması ile oluşmuştur.

Heba ve Aralık Yaylaları üzerinden gölü kuş bakışı seyretmek mümkün. Biraz huzura ihtiyaç duyduğunuz anda soluğu Karagöl’de almak doğru bir tercih olacaktır.

 

YEREBATAN SARNICI-İSTANBUL

İstanbul, ihtişam, görkem,

Yerebatan Sarnıcı’ndan bir görüntü

Girer girmez insanı bu kadar büyüleyen kaç yapı vardır bilemiyorum ama Yerebatan Sarnıcı’nın bu konuda dillere destan bir başarısı olduğu kesin.

6. yüzyılda Bizans İmparatoru 1. Justinianus tarafından yaptırılan Yerebatan Sarnıcı, Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak üzere inşa edilmiş.

Yerebatan Sarnıcı’nda her sırada 28 tane olmak üzere toplamda 12 sıra oluşturan ve her biri 9 metre yüksekliğe sahip 336 sütun bulunmaktadır. Suyun içerisindeki bu görkemli sütunlar, sarnıcın büyülü atmosferiyle birleşince ortaya harika bir görüntü çıkıyor.

Ölmeden önce mutlaka gezilmesi gereken şehirlerin başında gelen İstanbul’da görülecek yerler listenizin en başlarında gelmesi gereken bir yer Yerebatan Sarnıcı.

İstanbul’u hala gezmediyseniz sitemiz üzerinden ucuz uçak bileti ya da kampanyalı otobüs bileti satın alabilirsiniz.

 

HASANKEYF-BATMAN

cami, han, türbe, yolculuk, bilet, manzara,

Antik bir kent; Hasankeyf…

Hasankeyf, ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmeyen bir antik kent. Antik kentin üzerine kurulduğu kayanın, Dicle Nehri ve çevresindeki küçük akarsuların kaya kütlesini yüzyıllar boyu aşındırması sonucu meydana geldiği düşünülüyor. Şehrin Mezopotamya bölgesinde yer alması bilinen ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu gösteriyor.

Hasankeyf isminin nereden geldiği konusunda çeşitli bilgiler olması ile birlikte yaşayan her toplumun da şehre farklı bir isim verdiği biliniyor.

Hasankeyf asırlık cami, kale, han, türbe ve doğal oluşumlarıyla her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor. Siz de Hasankeyf’i ziyaret etmek isterseniz sitemiz üzerinden kolaylıkla ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>