TÜRKİYE’DE BULUNAN ANTİK KENTLER

EFES ANTİK KENTİ

Efes Antik Kenti, İzmir, Neolotik Dönemi, Helenistik Dönemi, Roma Dönemi

Efes Antik Kenti

Türkiye’de antik kent denildiğinde akla ilk gelen İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti’dir. Kent, Hristiyanlık açısından büyük önem taşır çünkü Hz. İsa’nın yardımcılarının burada bulunduğu bilinir ve İncil’de adı geçen sayılı kentlerden biridir. Tarihi çok eskiye, MÖ. 6000’li yıllara kadar dayanan Efes, 3 farklı tarihi dönemden geçmiştir. Neolotik Dönem, Helenistik Dönem ve Roma Dönemi. Şu an Efes Antik Kenti’ne gittiğimizde gördüğümüz eserler ise genelde Helenistik Dönem ve Roma Dönemi’nden kalma eserlerdir. Efes Antik Kenti’nin geçmişteki önemi büyük bir ticaret ve liman kenti olmasıdır ancak zamanla liman Menderes Nehri’nden gelen topraklarla dolmaya başlayınca şehir bu anlamdaki önemini kaybetmiştir. Burayı ziyaret etmek isterseniz ulaşım konusunda zorluk çekmeyeceksiniz. İzmir’den Selçuk’a geçtikten sonra minibüs yardımı ile antik kente ulaşabilirsiniz. İzmir için en ucuz otobüs biletini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

 

ANİ ANTİK KENTİ

Kars, ipek yolu, ani, antik kent

Ani Antik Kenti

Kars’ta bulunan Ani Antik Kenti, taşıdığı özellikler nedeni ile ortaçağda en önemli merkezlerden biri olmuştur. Su kaynaklarına sahip olması, ticaret yapılabilmesi, İpek Yolu üzerinde bulunması ve savunmaya elverişli olması şehri her zaman çekici kılmıştır. Bu da şehre hükmeden uygarlıkların birçok kez değişmesine neden olmuştur. Böylelikle şehirde çok sayıda kültür iz bırakmıştır. Camilerin, kiliselerin ve katedrallerin bir arada bulunduğu antik kenti meraklılarının mutlaka görmesini tavsiye ederiz.

 

HATTUŞAŞ ANTİK KENTİ

Hitit, Unesco, Unesco Dünya Mirası, Frig, Bizans, Roma

Hattuşaş Antik Kenti

Bir Hitit kenti olan Hattuşaş Antik Kenti, Çorum’da bulunmaktadır. UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Hitit devletinin başkenti olarak kullanılmıştır. Daha çok yabancı arkeologların çalışmaları ile şehir şu anki görünümüne kavuşmuştur. Yapılan kazılarda Hititler dışında Frig, Bizans, Roma dönemlerine ait kalıntılar da bulunmuştur. Kentte yazıt, kabartmalar ve çivi yazıları gibi eserler ile kale, kapı, tapınak gibi yapılar sergilenmektedir. Çorum için indrimli Metro Turizm otobüs bileti sitemizde sizleri bekliyor.

 

HERAKLEİA ANTİK KENTİ

Muğla, Beşparmak, Antik Kent

Herakleia Antik Kenti

Yanınızda rehber olmadığı zaman gezemeyeceğiniz bir kent Herakleia çünkü Beşparmak Dağları’nın eteklerine kurulmuş. Muğla’da bulunan antik kent zaman içerisinde birçok kez hükümdar değiştirmiş. Kentte büyük yapılar ve tapınaklar bulunuyor. Sitemiz üzerinden kampanyalı otobüs bileti satın alabilirsiniz.

 

MİLET ANTİK KENTİ

Helenik, Aydın, Milet

Milet Antik Kenti

Aydın’da bulunan antik kent Helenik felsefenin en bilindik efsane şehridir. Milet Antik Kenti aslında bir tapınak kentidir. İsmini Yunancada ikiz manasına gelen didyma kelimesinden almıştır.

 

GÖBEKLİTEPE

Göbeklitepe, Şanlıurfa antik kent

Göbeklitepe

12.000 yıllık bir kent Göbeklitepe. Tam anlamı ile tarihe ışık tutan bir yer diyebiliriz. Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe, avcı ve toplayıcı toplumlar ile ilgili önemli bilgiler sunmaktadır. Burası için kent yerine kült demek daha doğru olacaktır çünkü Göbeklitepe bir toplanma alanı, yaşam merkezidir.

Similar posts

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>