TADI DAMAĞINIZDA KALACAK MERSİN LEZZETLERİ

Mersin, Akdeniz Bölgesi’nin ünlü lezzet duraklarından birisidir. Bu olağanüstü lezzetlerin birçoğunu ilk kez Mersin’de tadacaksınız. Bazıları ise çoktan midenize taht kurmuş lezzetler ama siz bir de o lezzetleri ana vatanı Mersin’de yiyin. Mersin lezzetlerinin tadına vardıktan sonra niçin bugüne kadar gitmediğinizin pişmanlığı günlerce yaşayacaksınız. İşte, Mersin’in efsane lezzetleri!

Üstelik sitemiz üzerinden indirimli otobüs bileti alma fırsatı ile!

 

TANTUNİ

Tantuni, Mersin,

Tantuni

Tantuni, hemen hemen hepimizin bir öğle vakti aklına düşen bir lezzet. Bulunduğumuz yerdeki en iyi tantuniciyi ararken genelde deneme yanılma yolunu kullanırız. Tabi, bulunduğumuz yer Mersin değilse. Mersin’de her köşe başında bir tantuniciye rastlamak mümkün. Hepsi de birbirinden lezzetlidir çünkü şüphesiz ki en lezzetli tantuni Mersin’de yenir.

 

KEREBİÇ

Kerebiç tatlısı, ramazan, tatlı, güllaç

Kerebiç tatlısı

 

İlk kez Mersin’de tadacak olma olasılığınız yüksek olduğu bir lezzet, kerebiç. Mersin dışında çok bilinmeyen Arap kökenli bir tatlıdır. Fıstıklı ya da cevizli yapılabilen kerebiç ramazanda daha çok tercih edilen bir tatlıdır. Yani kerebiç için Mersin’in güllacı diyebiliriz.

 

CEZERYE

fıstıklı, cevizli, tatlı, hediye

Cezerye

Mersin’den dönerken sevdiklerinize götürebileceğiniz en popüler lezzet cezeryedir. Cezerye, Arapça’da havuç tatlısı anlamına gelir. Havuçtan yapılan bu tatlı tercihe göre ceviz ya da fıstıklı da olabilirken tam bir enerji deposudur. Nerede yenir derseniz Mersin’de bu konuda ün salmış yer Dondurmacı Halil’dir.

 

BATIRIK

köfte, bulgu, yemek, batırık

Batırık

Batırık, Mersin yörüklerinden gelen bir lezzettir. Bir çeşit köfte olan Batırık marul ya da asma yaprağı ile servis edilebilirken aynı zamanda da soğuk çorba olarak ikram edilebiliyor. Temel malzemesi ise ince bulgurdur.

 

CİĞER

ciğer, yemek, damak lezzeti,

Ciğer

Türk mutfağında gönüllere taht kuran bir lezzet ciğer. Hatta hepimizin ciğer yemek için belirlediği bir adres vardır. İşte bu adreslere yeni bir tane eklemek isterseniz mutlaka Mersin’e giderek ciğer yemelisiniz. Mersin’de bulunan ciğercilerin mezelerinin de meşhur olduğunu hatırlatmak isteriz.

 

ATOM

Atom, içecek, soğuk içecek,

Atom

Sıcaktan bunaldıysanız ve soğuk soğuk Mersin’de ne içsem diye düşünüyorsanız cevap atom. Tabi diyette değilseniz çünkü çok sayıda farklı meyvelerin karışımından oluşan soğuk bir içeçek atomun kalorisi oldukça yüksek. Söylemedi demeyin!

 

BİCİ BİCİ

Bici bici tatlısı, tatlı, buz, lezzet

Bici bici tatlısı

İsmi bici bici olan bir şeyin tatlı olmaktan başka şansı yokmuş gibi. Mersin’de yazın kavurucu sıcaklarında en çok tercih edilen tatlılardan biri bici bici. Eskiden sadece seyyar satıcılarda satılan bu lezzet şimdilerde restoranlarda servis edilmeye başlamış. Buz, muhallebi ve şerbetten oluşan bu tatlıyı denemeden Mersin’den dönmeyin.

 

Sadece öğle yemeği için bile gidebileceğiniz Mersin’de bu lezzetler ve daha fazlası sizleri bekliyor. Öğle yemeği için şehir değiştirilir mi demeyin. Yol masrafınızı ise hiç düşünmeyin çünkü en ucuz otobüs biletleri sitemizde sizleri bekliyor.

Similar posts

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>