Seyahatlerde Yanınızdakiyle Konuşmak Veya Konuşmamak!

Hepimizin başına daha önce gelmiştir. Yanımızdaki koltukta oturan bey amca ya da teyze bizimle sohbet etmek istemiştir. Teyzeler veya amcalar diye kıyaslamayalım. Tekli yolculuklarda insanların canı haliyle sıkılabiliyor. Tabii sosyal bir insan olmayabilir ya da basit sohbetler sizlere göre olmayabilir. Herşeyi geçelim, o an sohbet etmek istemeyebilirsiniz. Veeeee böyle bir durumda yanınıza konuşmayı çok seven biri oturdu diyelim. Bu herşeyden şikayetçi genç bir kız olabilir, siyaset yapmayı seven bir amca, ya da torunlarından bahseden bir teyze… Peki karşınızdakini incitmeden sohbet etmekten nasıl kaçarsınız? İşte sizler için birkaç taktik önereceğiz. 


 
 
- İlk olarak uyuyabilirsiniz! Muhabbete girmeden uyuyabiliyorsanız uyumayı tercih edin en güzeli ama muhabbete girdiyseniz herşey için çok geç olabilir. Uyuyamazsanız ise uyuyor gibi yapmak yanınızdaki insanın konuşma rehabetini az da olsa azaltacaktır. 


 
 
- İkinci bir seçenek olarak ise müzik dinleyebilirsiniz. Kulaklığınızı takıp seyahatinize devam edebilirsiniz. Kulaklığınızın kulağınızda olması bile yanınızdakini susturabilir. 

 
- Bunlarda işe yaramadıysa çalışıyor taklidi yapmak ya da çalışmak sizi kurtaracaktır. Dünyanın en önemli işini yapıyormuş edasıyla bir excel sayfasına yazı yazmanız bile işinizi görebilir. 


 
- Yabancı taklidi yapmakta işinize yarayabilir ama buna gerçekten inanmanız gerekiyor. Seyahatiniz boyunca ağzınızdan Türkçe kelime çıkmamalı! Kitabınızdan biletinize kadar herşeye özenle dikkat etmelisiniz. Hostesle konuşurken bile Türkçe konuşmamaya özen gösterin. Tabii bu durum biriyle konuşmamaktan daha gergin bir durumdur. 


 
- Kitap okuyabilirsiniz! Genellikle kitap okuyan biriyle kimse konuşmaz ama yanınızdaki kişi sizinle konuşmayı kafasına taktıysa işler değişebilir! Siz kitap okurken araya laf sıkıştırabilir. Bu durumda ilgilenmez bir tavır ile karşınızdakini dinleyebilir sonra kitabınıza dönebilirsiniz. Kitapla ilgili soru sorarsa kısa cevaplar verip tekrar kitabınıza devam edebilirsiniz. Baktınız hala konuşmaya devam ediyor, kitap okurken uyuyakalabilirsiniz. 


 
- Yolculuğunuz esnasında sinirli olmanız yanınızdaki insanın konuşmasını engelleyebilir. Çünkü sinirli biriyle kimse konuşmak istemez ve cesaret etmez ama yanınızdaki insan size sinirin ne kadar zararlı olduğuna dair nasihat verebilir. Bu durumda gergin olduğunuzu belirtebilirsiniz. Karşınızdaki konuşmaya devam etmeyecektir. 
 
- Son olarak yol arkadaşınıza doğruyu söyleyebilirsiniz. Birileri için gerçekleri konuşmak ne kadar kırıcı olsa da, en normali ve kestirme olanı konuşmak istemediğinizi belirtmektir. Konuşma tarzınız ve yüz ifadelerinizin en kibar olduğu haliyle konuşmak istemediğinizi söyleyebilirsiniz. 
 
 

 

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>