Selimiye Camii’ndeki Ters Lale Motifinin Sırrı

 

 

Hepinizi bildiği gibi Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biriolan Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın da en önemli eserlerinden biridir. Mimar Sinan bu eserini 90 yaşında yapmış ve “Ustalık Eserim” olarak nitelendirmiştir.

edirne_otobus_bileti

Neden Edirne?

Osmanlı padişahı II. Selim’in zamanında yapılan Camii’nin neden Edirne’de yapıldığı ile ilgili birçok görüş olmasına rağmen en çok kabul göreni o dönemde İstanbul‘da yeni bir büyük camiye ihtiyaç duyulmadığı ve Sultanın gençlik çağlarından beri şehre özel bir sevgi duyduğudur.

Ters Lale Figürü Nereden Geliyor?

fft20_mf1887019Camii’nin yapılacağı arsa üzerinde bir lale bahçesi bulunduğu söylenir. Ve arsanın sahibi başlarda bu arsanın kullanılmasını istememiş ve satmaya yanaşmamıştır. Ancak daha sonra ikna edilen bu kişi Mimar Sinan’dan camide bir lale motifi olmasını isteyerek surumu kabul etmiştir. Peki niye ters diyebilirsiniz :) Burada anlatılmak istenilen durumun, arsa sahibinin ters davranışları olduğu söylenmektedir.

Olanlar ne kadar doğru ne kadar yanlış bilinmez ama hemen bir Edirne otobüs bileti alarak bu güzel camiiyi, tarihi dokuyu yerinde keşfetmek  isteyebilir, diğer tüm güzergahlar için otobüs seferlerine göz atabilirsiniz. :)

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>