Ocak Ayında Gidecebilceğiniz 5 Etkinlik

Kaapse Klopse Karnavalı
 
Güney Afrika Cape Town’un en yüksek desibele sahip olduğu ve en keyifli etkinliği olan Kaapse Klopse, bazı sebeplerden dolayı ertelense de 19.Yüzyıldan günümüze kadar uzanan köklü bir tarihe sahiptir. Cape Town Yeni Yıl Karnavalı olarak da adlandırılan bu etkinlik 2 Ocak 2015’te başlayıp 1 ay sürmektedir. Bu etkinlikte rengarenk pırıltılı kıyafetler giyen bando ekipleri Ocak ve Şubat aylarının ilk haftalarının cumartesi günlerinde kent boyuca müzikli ve danslı bir yürüyüşe çıkmaktadır. Yolunuz bu terihler arasında Güney Afrika’ya düşerse bu etkinliğe niye katılmayasınız? Eğer bando ile yürüyüşü kaçırırsanız eğlence Green Point Stadyumunda ve Vygerkraal Stadyumunda devam ediyor olacak. Bu festival şimdi ki zamanlardan sıyrılıp kölelik dönemini hatırlamamızda ve özgürlüğün dans ve müzikle kutlanmasını sağlıyor. 
1


 


Carnaval de Negros y Blancos

2009 senesinde UNESCO tarafından ‘İnsanlık Mirasının Sözlü ve Dokunulmaz’ eserleri arasına giren Siyah ve Beyazların Festivali olan bu etkinliğe Kolombiya Pasto’da her sene 2-7 Ocak tarihleri arasında katılabilirsiniz. Dünyanın dört bir kesiminden gelen misafirlerine farklı kültürlerin ve kolonilerin buluşma noktasını sunmaktadır. Bu etkinlikte kutlama süresi boyunca yüzler, yağ, tebeşir, pudra, un vb. şeylerle siyaha ya da beyaza boyanıyor.

 2 (2)Voodoo Festivali
 
Voodoo denilince aklınıza hemen birbirinden intikam almak için bir bez bebeği iğneleyen insan görüntüsü gelebilir ama hepsi bundan ibaret değil tabi ki… Benin’deki yerlilerin %60’ı Voodoo dinindendir. Voodoo’nun karanlık bir tarafı olduğu gerçeği vardır ama bundan daha fazlası olarak; kendine has kültürlerini, felsefelerini, danslarını ve yaşam biçimlerini örnek gösterebiliriz. Bu festival için binlerce inanan Quidah’a gelmektedir. Bu etkinlik başlamadan önce Voodoo papazı, şarkılar danslar eşliğinde seçtikleri bir keçiyi kurban etmektedir. Sonrası ise dans, müzik ve eğlence…
 3


 

Ati-Atihan Festivali

 
Her sene ocak ayının 3. haftasında Çocuk İsa şerefine kutlanan Ati-Atihan festivalinde müziğin dansla sergilendiği ve silahların bulunduğu bir geçitte tanrıya, sahip olduklarından dolayı şükretmeleriyle gerçekleşiyor. Dini bir bayram gibi gözükse de toplumun tamamı tarafından kutlanmaktadır. Hatta bu bölgede yaşayan bazı insanlar 1 haftalık sokak partisi olarak da nitelendirmektedir.
4


 
La Tamborrada
 
Bir davul festivaline hazır mısınız? Evet, evet yanlış duymadınız duval festivali! Dünyanın en gürültülü festivali olarak bilinen ve İspanya’nın Bank Bölgesi’nde bulunan bu festival 20 Ocak gecesi Plaza de la Constitucion medyanında gerçekleşiyor. Bu festivalde bir bayrak yükseliyor ve asker, aşcı vb. kostümleriyle insanlar davullarıyla birlikte sokaklara dökülüyor. San Sebastian’ın koruyucu azizini uykusundan uyandırmak için tüm kent 24 saat boyunca davul çalıyor ve eğleniyor.
 5

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>