Mühendislik – Mimarlık Kariyerine İngiltere’de Başlamak!

İngiltereingilterede-calismak

İyi bir kariyer ve mutlu bir meslek hayatı için en önemli şey üniversite eğitiminizin ta en başında hedefinizi tam olarak belirleyerek buna yönelik doğru bir planlama yapabilmek. Eğer yurt dışında kariyer yapmak gibi bir düşünceniz ve isteğiniz varsa bunun için tüm üniversite eğitiminizi belki de bu hedefe yönelik olarak şekillendirmeniz gerekebilir. Eğer bir mühendislik veya mimarlık öğrencisi iseniz ve kariyerinize İngiltere’de başlamak istiyorsanız bu yazımızda size vereceğimiz bilgilerden hareketle bu hayalinize yönelik çalışmalarınızı başlatabilirsiniz.

1. İngiltere’de Mühendis veya Mimar Olarak İş Bulmamız Mümkün mü?

Evet. İngiltere’de hemen her mühendislik ve mimarlık branşında iş bulma imkanı mevcut. Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyada en çok göçmen nüfusuna sahip olan ülkenin İngiltere olduğunu düşünürsek İngiltere’nin ve İngiliz firmalarının nitelikli yabancı iş gücüne olumlu baktığını söylememiz yanlış olmaz. İngiltere her ne kadar göreceli olarak diğer Avrupa ülkelerine göre daha pahalı bir ülke olsa da özellikle elektronik/ bilgisayar/ inşaat mühendisliği, mimarlık gibi mesleklerde ücret seviyesi oldukça yüksek. Bu yüzden mühendislik – mimarlık kariyerinize başlamak için İngiltere’nin en uygun Avrupa ülkelerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

2. Peki Ama Üniversite Diplomam İngiltere’de Geçerli Olacak Mı?

Evet. Bunun için yapmanız gereken, İngiltere’de yetkili kurum olan UK NARIC‘ten diplomanız için denklik belgesini almanız. Bu belgeyi diplomanızı aldıktan sonra siteye üye olup gerekli diğer belgelerle online başvuru yaparak kolaylıkla alabiliyorsunuz.

3. İngiltere’de Çalışabilmem İçin İngilizce Seviyem Ne Olmalı?

Aslında İngilizce seviyenizin B2 (Intermediate) seviyesinde olması yeterli. Bu demek oluyor ki İngilizce eğitim veren bir üniversiteden mezun olacaksanız mezun olduğunuzda yeterli bir dil seviyesinde zaten oluyorsunuz. Eğer Türkçe veya başka bir dilde eğitim veren bir üniversiteden mezun olacaksanız dışarıdan alacağınız bir dil eğitimi ile İngilizce seviyenizi bu seviyeye taşımanız yeterli olacaktır.

4. Mezun Olduktan Sonra İngiltere’de Nasıl İşe Başlayabilirim?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bilindiği üzere Türkiye’de dahi yeni mezun mühendislerin bir dönem şirketlerde stajyer statüsünde çalışmaları gerekebilmekte. Aynı durum İngiltere’de şirketlerin iş başvurularınızı değerlendirmeleri sürecinde çok daha önemli hale geliyor zira daha önce staj niteliğinde dahi İngiltere’de çalışılmış olması çalışanın uyum süreci ile ilgili İngiliz firmalarının kafalarında oluşacak soru işaretlerini gidermekte çok yardımcı oluyor. Yani iş başvurularınızda İngiltere’de staj yapmış olmanız son derece önemli bir artı değer. O nedenle bizim sizlere ilk tavsiyemiz iş başvurusundan önce İngiltere’de staj yapmış olmanız.

Bunun için öncelikle İngiltere’den stajyer vizesi almanız gerekiyor. Stajyer vizesi alabilmenin 2 yolu var. Birincisi ERASMUS ile staj başvurusunda bulunmak. Bu noktada okulunuzun ERASMUS koordinatörü sizin için gerekli başvuruyu yapıyor olacak. İkinci yol ise kendi imkanlarınız ile başvurunuzu yapmak. Bu durumda ihtiyaç duyacağınız en önemli belge sponsor yetki belgesine sahip bir İngiliz firmasının size vereceği COS (Certificate of Sponsorhip) belgesi. İngiltere’de bu belgeyi vermeye yetkili 30 bine yakın firma bulunmakta. Bu noktada yapmanız gereken COS belgesi vermeye yetkili bu firmalarla irtibata geçerek staj başvurusunda bulunmak. Zaten staj yapma talebinize olumlu dönen firmalar daha sonraki süreçte stajınızda sergileyeceğiniz performansınıza da bağlı olarak sizi daimi olarak istihdam etme isteğine de sahip olan firmalar olacaktır. Bu yüzden bizim tavsiyemiz, üniversite eğitiminizin son senesinde COS belgesi vermeye yetkili firmalardan branşınızla ilgili olanları inceleyip üşenmeden tek tek size en uygun olanlara staj yapma talebinde bulunmanız. Bu şekilde staj yapma talebinize olumlu dönüş yapan firmanın size sağlayacağı COS belgesiyle diğer gerekli belgeleri sunarak stajyer vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken İngiltere’nin vize verme sürecinin 2-3 ayı bulabilmesi. Bu nedenle staj yapacağınız firmayla bu bilgiyi de paylaşarak staja başlama tarihinizi karşılıklı olarak buna göre belirlemenizde fayda var.

İngiltere’de staj yaparak öz geçmişinize çok olumlu bir katkıda bulunabilirsiniz ama bütün bunlar İngiltere’de daimi bir iş bulabilmeniz için size garanti vermeyecektir zira iş arayışında girişkenlik ve kendini pazarlama yeteneği en önemli unsurlar olmakta. Başarılı bir staj size bu öz güveni aşılamakta yardımcı olacağı gibi staj dönemi boyunca İngiliz firmalarına iş başvuruları yaparak stajınız sona ermeden daimi bir iş bulma şansınızı da yükseltmiş olacaksınız.

Kısaca özetlemek gerekirse, üniversite hayatının tamamına yayılmış özenli, planlı, hedefli ve başarılı bir eğitim hayatı sonrasında yukarıda verdiğimiz bilgiler çerçevesinde hareket eden yeni mezun mühendis ve mimarlarımızın İngiltere’de istedikleri kariyere ve geleceğe sahip olabilmeleri oldukça mümkün görünüyor.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>