LEZZETLER KENTİ: HATAY

 

Hatay, İskenderun, yemek, lezzet, kültür

Hatay mutfağı

Çoğu ülkenin mutfağını tek başına ikiye katlayan mutfak zenginliğine sahip bir şehirden bahsediyoruz efendim. İsmini söylediğimizde midemizin gurultusunun tüm sesleri bastırdığı, ağzımızın suyunun aktığı ve bir öğle yemeği yemek için bile bizi yola revan eden şehir… Nereden mi bahsediyoruz? Tabi ki lezzetlerin efendisi Hatay’dan!

Türkiye’nin en zengin mutfaklarından biri olan Hatay mutfağının zenginliği Türk mutfağı, Arap mutfağı ve Yörük mutfağı olmak üzere üç mutfağın harmanlanmasından geliyor. Ayrıca konum gereği, Orta Doğu ve Akdeniz’in kesişiminde bulunması da mutfağın zenginleşmesinde rol oynamış.

Hatay’ı insanların ziyaret etmesindeki ilk neden doğal güzellikleri, tarihi yapıları ya da yaz tatili değil. Hatay’a gelen yerli ve yabancı turistlerin büyük çoğunluğu gıda turizmi için geliyor. Her ilçesinde farklı bir lezzet tadacağınız Hatay, size yemek yemekten daha fazlasını sunacak. Her yediğiniz lezzette büyüleneceksiniz ve o güne kadar yediğiniz tüm yemekleri sorgulayacaksınız.

Diyetleri bozmaya hazırsanız işte Hatay’ın kendine özgü, oraya gitmişken yemeden asla dönülmemesi gereken lezzetleri!

 

ISPANAKLI BORANİ

Ispanak, borani, çorba, ana yemek

Ispanaklı borani

Eğer çocuğunuza ıspanağı sevdirmek istiyorsanız Temel Reis izletmek yerine Hatay’ın ıspanaklı boranisini tattırın. Eminiz ki ıspanağa aşık olacaktır. Hatay’da çorba olarak servis edilen ıspanaklı borani, bazı yerlerde ana yemek olarak da servis edilebiliyor.

 

KABAKLI BORANİ

kabak, kabak çorbası, çorba, yemek,

Kabaklı borani çorbası

Kabağı ağzıma bile sürmem mi diyorsunuz? Anlaşılan siz hala kabaklı boraniyi tatmamışsınız. Müptelası olacağınız bu lezzeti bir, iki derken bir bakmışsınız üç tabağı mideye indirmişsiniz.

 

MAHLUTA

mercimek çorbası, Mahtula, çorba, lezzet

Mahluta çorbası

Mercimek çorbasını sevenlere duyrulur. Mahluta, Hatay usulü mercimek çorbası. Ancak baştan uyaralım döndüğünüzde Hatay’dan başka yerde mercimek çorbası içmem demeniz kuvvetle muhtemeldir.

 

SİNİ KEBABI

kebap, et, gurme, tat,

Sini kebabı

Sadece etten oluşan etin tadına varacağınız bir yemek sini kebabı. Yemeğe başladıktan sonra kendinizi durduramayıp sini kebabı ile bir ekmek bile bitirebilirsiniz.

 

CEVİZLİ BİBER

meze, keyif, öğün, ceviz, biber,

Cevizli biber

Dargınları barıştıran bir lezzet cevizli biber. Hatay ve çevresinde tadabileceğiniz cevizli biber, meze olarak servis ediliyor. Mideniz kazındığında da ekmek arası harika bir tat olan cevizli biberin acılığı da dillere destandır.

 

BİBERLİ (KATIKLI) EKMEK

acı, ekmek, biberli ekmek, keşif,

Biberli ekmek

Ansızın gelen bir misafirde kurtarıcı bir lezzet biberli ekmek. Daha çok kahvaltıda tercih ediliyor ancak acıya dayanıklı değilseniz hiç bulaşmamanızı tavsiye ederiz…

 

ORUK

içli köfte, Oruk, damak lezzeti,

Oruk

Genelde içli köfte olarak bilinen lezzzetin Hatay’daki ismi oruktur. Hatay’a gitmişken oruk yememek yapılacak en büyük hatalardan biridir.

 

HUMUS

meze, özgü,

Humus

En lezzetlisini Hatay’da yiyebileceğiniz bir başka lezzet, Humus. Meze olarak servis edilir. Hatay’da her köşede rastlayabileceğiniz humusçular vardır.

 

BELEN TAVA

belen tava, kuşbaşı

Belen tava

Hatay mutfağının ana lezzetlerinden biri belen tava. Özellikle Belen ilçesinde meşhur olan lezzeti tadabilmeniz için 45 dakika beklemeniz gerekiyor. Bu yüzden gitmeden önce telefonla arayarak sipariş vermenizi öneririz.

 

KÜNEFE

tatlı, kadayıf, şerbet, künefe, Hayat, İskenderun

Künefe

Ve işte assolist, künefe. Tüm yazıyı e hani künefe diye okuduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Tabi ki de ünü il sınırlarını hatta ülke sınırlarını aşmış bu lezzeti unutmadık. Sadece assolistler en son gelir dedik. Herhangi bir yerde yediğimizde bile aşık olduğumuz bu tatlıyı bir de kendi memleketinde yediğinizi düşünsenize… İşte bu gerçekten anlatılmaz yaşanır. Kalori hesabını bir kenara bırakın bayanlar, eğer Hatay’a gidip künefe yemeden dönerseniz bu pişmanlık, en sevdiğiniz mağazadaki indirimi kaçırmaktan bile büyük olabilir.

Bu yazıdan sonra bir öğle yemeği için şehir mi değiştirilir fikrinizden vazgeçtiğinize eminiz. O zaman, ulaşım konusunda da sizi biraz rahatlatalım ve sitemiz üzerinden online olarak ucuz bilet alabileceğinizi hatırlatalım.

Similar posts

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>