Kurban Bayramı için Tatil Önerileri

Kışın soğuk ve kimileri için kasvetli olarak görülen günlerine girmeden önce sonbaharın keyfini çıkarmak ve Kurban Bayramı tatilini güzel değerlendirmek için bu yazımızda sizlere 5 özel tatil yerinden bahsedeceğiz. Bu arada Kurban Bayramı’nın toplamda 9 güne kadar sürecek bir tatilden oluşabileceğini de hatırlatalım :)

1.İznik

İznik’i avantajlı kılan hem harika bir doğaya hem de çok köklü bir tarih gezisi yapacağız alan ve makanlara sahip olması. Bursa’ya bağlı şirin mi şirin bir ilçe olan İznik’te İznik Gölü‘ne gidebilir ve kıyısında keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Ayrıca burada Aziz Tryphonos Kilisesi, Koimesis Kilisesi, Nikeia Antik Kenti, İznik Kalesi, Yeşil Cami ve Kırgızlar Türbesi‘ne uğrayabilir, tatilinizi tarihi yerlerin büyüsüne kapılarak taçlandırabilirsiniz.

Özellikle Bizans döneminden kalma çok sayıda antik kentin yer aldığı İznik dünyaca ünlü çinileriyle de sizi kendine hayran bırakacak. Burada birçok dükkandan hediyelik eşyalar alıp sevdiklerinize götürebilirsiniz. Akşam olduğunda İznik’te harika bir gün batımı izleyebileceğinizi de unutmayın :)

Iznik_museum

İznik Müzesi

2. Şirince

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı adı gibi şirin mi şirin bir köy olan Şirince ‘nin yakınlarında dilerseniz Efes Antik Kenti2ne dilerseniz Kuşadası’na uğrayabilir ya da köyde kalıp eşsiz şaraplardan tadabilirsiniz. Özgün tarihi mimarisini yıllardan beri çok iyi bir şekilde korumayı başaran bu güzel belde özellikle son dönemlerde turistler tarafından çok büyük ilgi gören bir yer haline gelmiştir.

Yüzyıllar önce sadece 1800 nüfurlu bir Rum Köyü olan Şirince’de mübadele yoluyla yerleşen Rumelili Türkler yaşamakta ve tüm misafirperverlikleriyle gelenlere tüm ikramlarını sevgiyle sunmaktadırlar. Şirince’de özellikle neredeyse bütün evlerin iki katlı olduğunu gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Adeta bir tablo gibi görünen Şirince Kurban Bayramı tatilinizi geçirmeniz için harika bir alternatif olacak.

sirince-village-tour

3. İğneada

Batı Karadeniz’de maviyle yeşilin buluştuğu eşsiz güzellikteki yerlerden biri olan İğneada Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlıdır. 35 kilometrelik sapsarı kumsala sahip deniz kıyısında ister denize girin, isterseniz kuş seslerini dinleyerek gezin, dolaşın… Konaklama seçenekleri de çok fazla İğneada’da. İster 5 yıldızlı otel, isterseniz çadır kampı ya da pansiyon…

Merakınız var ise koru ormanlarının yollarında ATV’lerle gezebilir ya da bisiklet turu yaparak yakınlardaki küçük köyleri gezebilirsiniz.

gol

İğneada

4. Balıklıova
Eğer siz de bayramda sakinlik arayanlardansanız İzmir Karaburun yolu üzerindeki Balıklıova harika bir alternatif olabilir. İsminin çağlar öncesine dayandığı Balıklıova’da eskiden sabaha karşı deniz çekilir ve balıklar sığda kalıp insanlar tarafından ellerle yakalınırmış. Tabii ne kadar doğru bilinmez ama balıkların bugün bile çok lezzetli olduğu ve mutlaka gidip yenilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. :) 

65433996

5. Çukurbağ Yarımadası

Akdeniz kıyılarına göz atmak isteyenler için ise durağımız Çukurbağ. Kaş’a vardığınızda marina girişinde ince bir yol vasıtasıyla karaya bağlanan bir adaya yani Çukurbağ’a ulaşabilirsiniz. Sakinlik ve huzur arayanların ilk adresi olan Çukurbağ Yarımadasında birçok otel ve pansiyonda kalabilir, birbirlerinden uzak oldukları için de kendinizi ıssız bir adada ya da bir koyda tatil yapıyor gibi hissedebilirsiniz. Ayrıca burada özellikle Ege’nin nefis otlarına doyabilir, akya ızgaranın tadına varabilirsiniz.

rIQSX48x

Diğer tüm seçenekler için otobüs seferleri ne göz atabilir, otobüs firmalarını inceleyebilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>