Kendi Küçük, Keyfi Büyük Bir Yer: Bozcaada

bozcaada

Bozcaada Kalesi’nden bir görünüm…

Ege Denizi’nin kuzeyinde yer alan şirin mi şirin bir ada Bozcaada. Çanakkale’ye bağlı ve Türkiye’nin 3. büyük adası. Festivalleriyle, üzüm bağlarıyla, yerli halkıyla, evleriyle, deniziyle, koylarıyla ve üzüm bağlarıyla adeta minik bir cennet.

Bozcaada adını boz görünümünden alıyor. Bu görünümün sebebi ise rüzgara açık bir çok yerinde ağaç yetişmiyor olması, doğal olarak da bitki örtüsü kısa çalılıklar ve maki. Ancak yer yer çamlıklar bulunmakta ve en önemlisi adanın 3’te 1’ini de üzüm bağları oluşturmakta. Zaten merkeze girdiğiniz andan itibaren her yerde üzüm bağlarının kokusunu duymanız mümkün.

Bozcaada’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

Özellikle yaz aylarında büyükşehirlerden Bozcaada’ya direkt seferler bulunmakta. Yazın Geyikli İskelesi’ne kadar gelen otobüsler kışın Ezine Otogarı’nda yolcularını bırakıyor. Bozcaada otobüs bileti almak için govego.com’u ziyaret edebilir, otobüs bileti fiyatlarını ve seferleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca adaya uçak, deniz uçağı, deniz otobüsü ve feribotla ulaşım sağlayabilir ya da kendi arabanızla da yaklaşık olarak 5 saatte gidebilirsiniz. Meraklısına büyükşehirlerden adaya mesafeler şu şekilde;

  • İstanbul – Bozcaada     400 km.
  • Ankara – Bozcaada      710 km.
  • Bursa– Bozcaada         320 km.
  • İzmir – Bozcaada          280 km.
  • Çanakkale – Bozcaada   60 km.
bozcaada1

Bozcaada’da dalış…

Bozcaada’da Neler Yapılır?

Bozcaada’nın en güzel yanlarından biri tertemiz denizi, bakir koyları ve plajları denilebilir. Bu plajların bir kısmına adanın merkezindeki minibüslerle ya da kendi aracınızla ulaşabilirsiniz. Plajların en ünlüsü Ayazma Halk Plajı, sonrasında Habbele, İğdelik, Tuzburnu ve Tekirbahçe koylarında bulunan ve bir kısmı paralı olan özel plajların da bulunduğu diğer yerlerde de denize girebilmek mümkün.

  • Dalış – Bunlar dışında en ünlü koylar olan Akvaryum Koyu, Tuzburnu Koyu, Çayır Koyu gibi koylarda dalış yapabilir ve sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz.
  • Bisikletli Ada Turu – Adanın merkezinden bisiklet kiralayarak tüm adayı gezebilirsiniz. Çok engebeli olmadığından yollar sizi yormayacaktır. Bu arada adanın arka tarafındaki plajlardan birinde karaya oturmuş büyük bir gemi görebilir ve cesaret edebilirseniz merdivenle yukarı tırmanabilirsiniz. :)
  • Günbatımı –  Yanınızda bir ada şarabıyla günbatımını izlemek, yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biridir. Batı Burnu’nda günbatımının keyfini çıkarabilirsiniz. geçirin.
  • Bozcaada Mutfağı – Hemen hemen Ege mutfağıyla aynı olan Bozcaada’nın yemekleri genelde zeytinyağlı ot çeşitleri ve tabii ki balık. Ayrıca çeşit çeşit reçellerden tatmayı ve zeytinyağı ile şarabın en güzelini tatmayı unutmayın! :)

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>