Kasım Ayında Gerçekleşecek 5 Etkinlik

1-) Büyülü Şelale Niagara’da Işık Festivali

15 Kasım tarihinde gerçekleşen ve 1950 yılından beri her sene büyük bir görkemle düzenlenen Niagara Işık Festivali, yerli yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Senenin son aylarından biri olan Kasım ayından Şubat ayına kadar devam eden bu görsel şölen tüm şelalenin gökkuşağı renkleriyle aydınlanmasıyla oluşmaktadır. Yer: Kanada


2-) Şükran Gününü Kutlayalım

27 Kasım tarihinde gerçekleşen Şükran Günü etkinlikleri Noel ile kıyaslanır bir şekilde kutlanılmaktadır. Şükran Günü’nün kutlanmasının sebebi ise Kızılderililerin açlıktan ölmek üzere olan bir aileye hindi, patates ve bal kabağı vermesiyle başlamıştır. Yöreselleşip yıllarca devam etmektedir. Yöreselleşmesindeki niyet ise Allah’a vermiş oldukları niyetlerden ötürü teşekkür etmek, şükretmek içindir. Şükran Günü’nde ise seyahat severleri çeken nokta ise New York’ta gerçekleşen ve her sene 2.5 milyon kişinin katıldığı geçit törenidir. Bu 7. Cadde de rengarenk kostümleriyle geçen katılımcıları görebilirsiniz.

new-york-sukran-gunu


3-) Krampusnacht Kutlaması 

Noel’e sayılı günler kala Noel Baba gibi hediye dağıtan ama onun kadar sevimli olmayan Krampuslar tarafından yapılan bir kutlamadır. Bir sokak arasında veya bir mekanda eğlenirken karşınıza korkunç bir kostume sahip bir canavar çıktığını düşünür müsünüz? Krampus festivali tam olarak buna sahiptir. Etkinlik boyunca canavar kostümlü birçok insan Krampus’u taklit etmektedir. Sıradışı bir eğlenceyi yaşamak istiyorsanız 24 Kasım‘da Avusturya’da gerçekleşen bu etkinliği kaçırmamanızı öneririz. Not: Avusturya’daki kadar ihtişama sahip olmasa da Romanya, Macaristan ve Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde Krampusnacht Kutlaması gerçekleşmektedir.


4-) Horoz Yılı Kutlaması / Tori-no-Ichi

Çin Astrolojisinde bulunan ve 12 hayvandan biri olan Tori, horoz anlamını taşımaktadır. Bu Horoz yılı etkinliği Japonlar tarafından iyi şans tanrılarını kutsamak için kutlanmaktadır. Kasım ayında toplam 3 kez kutlanan bu horoz yılı etkinliğinde tapınaklara pazar yerleri kuruluyor ve özel tırmıklar satılıyor. İyi şans muskası olarak nitelendirilen bu tırmıklar özenle süslenip satılmaktadır ama bu satın alma işlemi normal olmuyor. Satıcı ve satın alan kişi tarafından ritmik ve düzenli bir şekilde el hareketleri başlıyor ve eller çırpılıyor. Eğer Kasım Ayı içerisinde Japonya’da bulunursanız bu etkinliği kaçırmamanızı öneririz.


5-) Stuttgart Noel Pazarı

Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart, büyük bir şehir olmasının görkemiyle ihtişamli bir pazara bünyesinde yer vermektedir. Kentin en ünlü meydanına kurulmuş 290 stanta sahip bu Noel Pazarı, tüm ziyaretçilere eğlenceli bir etkinlik sunmaktadır. 27 Kasım ve 23 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen bu Noel Pazarı soğuk bir şehir olmasına rağmen bu etkinlik ile ziyaretçilerin içlerini ısıtmaktadır. Eğer yolunuz bu tarihler arasında Stutgart’a düşecekse, bu eğlenceye ve lezzetli stantlarda keyif dolu anlar geçirmenizi dileriz.

Stuttgart Noel Pazarı

Stuttgart, 27 Kasım – 23 Aralık 2013   

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>