KARADENİZ’İN İNCİSİ; TRABZON

Biraz nefes almak, yeşile doymak, huzurla dolmak istediğimiz zamanlarda en güzel kaçış noktalarımızdan, aklımıza gelen ilk adreslerden biridir Trabzon. Bu yazımızda hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapıları ile bizi kendine hayran bırakan Trabzon’u, görülmeye değer yapan bazı güzelliklerinden bahsedeceğiz sizlere. İşte, bulduğumuz ilk otobüse bilet alıp soluğu Trabzon’da almanızı sağlayacak o muhteşem güzellikler!

 

SÜMELA MANASTIRI

Maçka, manastır, Sümela Manastırı, manzara

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı’nın ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Yapılış nedeni, bir rivayete göre iki rahibin de aynı gece rüyasında şu anda manastırın bulunduğu yerde Hz. İsa ile Hz. Meryem’in buluştuğunu görmesidir. Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan manastırı Hristiyanlar için önemli kılan ise Aziz Lukas’ın çizmiş olduğu Hz. Meryem tablosunun burada olduğunun düşünülmesidir. Manastır, hem sahip olduğu manzara hem de mimarisi ile her yıl yüzlerce turisti ağırlamaktadır. Trabzon’a yolunuz düşerse Sümela Manastırı’nı görmeden dönmeyin deriz.

 

TRABZON KALESİ

Seyahatname, kale, manzara, Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi

Trabzon Kalesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından denizden gelebilecek saldırıları engellemek amacıyla inşa ettirilmiştir. Şehrin en yüksek tepesinde bulunması nedeni ile manzarası büyüleyicidir. Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde de bahsettiği kale; yukarı hisar, orta hisar ve aşağı hisar olmak üzere üç kısımdan oluşur. Hem yeşili hem de maviyi doyasıya seyredebileceğiniz Trabzon Kalesi’ni mutlaka ziyaret edin.

 

UZUN GÖL

doğa, naturel, uzungöl, göl,

Uzun Göl

Uzun Göl; doğayı sevenlerin, yeşil ile iç içe olmayı özleyenlerin, biraz dinginlik isteyenlerin vazgeçilmez adresi. Bir heyelan gölü olan Uzun Göl, yeşil ile mavinin muhteşem ahengine şahit olabileceğiniz ender yerlerden birisi. Bisiklet turu ve doğa yürüyüşleri Uzun Göl’de gerçekleştirebileceğiniz aktivitelerden.

 

YAYLALAR

yayla, Lapazan Yaylası, Garester Yaylası, Haldizen Yaylası, Şekersu Yaylası

Garester Yaylası

Hepimiz biliriz ki Karadeniz, yaylaları ile ünlüdür. Hele de Trabzon’a gelmişseniz yaylaya çıkıp yayla havası almadan dönmek olmaz. Yeşile doyacağınız, temiz havanın başınızı döndüreceği birçok yayla bulunuyor Trabzon’da. İsim vermek gerekirse turistlerin en çok ziyaret ettiği yaylaların başında Lapazan Yaylası, Garester Yaylası, Haldizen Yaylası ve Şekersu Yaylası geliyor.

 

BOZTEPE

Trabzon otobüs bileti, uygun bilet, kuş bakışı, Trabzon gece

Boztepe

Trabzon’da görmek istediğiniz her yeri gördükten sonra geziyi sonlandırmanız gereken nokta muhakkak ki Boztepe. Trabzon’u kuş bakışı seyretme ve Karadeniz’in seyretmekten bıkmayacağınız manzarasını en tepeden görme fırsatı sunan Boztepe, güneşin batışını da izleyebileceğiniz en güzel noktalardan biri.

 

Trabzon’a gitmek için sitemiz üzerinden en ucuz otobüs biletini satın alarak yolculuk masraflarınızı azaltabilirsiniz. Metro Turizm otobüs biletlerinde %30 İndirim olduğunu da ekleyelim :)

 

Similar posts

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>