Karadeniz’de Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yer…

Merhaba seyahat severler! Türkiye’nin her yerini merak ediyor, keşfetmek için izin günlerini, bayramları bekliyorsunuz. Bu yazımızda sizlere rotanızı Karadeniz’e çevirmek için 5 güzel doğa harikası yeri paylaşacağız.


1-) Uzungöl, Trabzon

 

 

 

Trabzon Çaykara’ya 19 km mesafede olan Uzungöl, mutlaka görülmesi gereken doğa harikası bir yerdir. Trabzon’un merkezine 99 kilometre uzaklığında olan Uzungöl, nesli tükenecek olan birçok hayvanı da bünyesinde tutmaktadır. Yaz mevsiminin en sıcak olduğu anlarında bile tepelerinde kar ve çiçekleri bulunduran Uzungöl, temiz havası ve eşsiz manzarasıyla her insanı etkileyecek güzelliktedir. Yeşilin her tonuna rastlayacağınız Uzungöl’ün çevresindeki oteller de kalabilmeniz mümkündür. Sitemiz üzerinden otellere rezervasyon da yaptırabilirsiniz. Uzungöl’ün çevresinde ayı, kurt, tilki, horoz bulunmaktadır. Uzungöl’e gelirken bilmeniz gereken bir diğer ayrıntı ise, yağmurdur. Çünkü Trabzon’da hava güneşliyken Uzungöl’de yağmura yakalanabilirsiniz. Uzungöl rotanızda yanınızda yağmurluk ve doğa gezisinde rahatlık sağlayabilcek uygun ayakkabıyı bulundurmanızı öneririz.

Eğer rotanızı bir gün Uzungöl’e çevirirseniz Trabzon’a özgü olan kuymağı, lahana sarmasını, Akçaabat Köfteyi mutlaka tatmanızı öneririz. Şimdiden iyi tatiller…


2-) Ayder Yaylası, Rize

Yeşilin her bir tonuna rastlayacağınız Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km uzaklığında 1350 metre yüksekliğinde olan çam ormanlarıyla örtülü Ayder Yaylası’na varmak için Fırtına Deresi’ni takip edebilirsiniz. Kaplıcalarıyla adından söz ettiren Ayder Yaylası, rafting yapmaya da oldukça musait bir yerdir. Ölmeden önce mutlaka gidip gezmenizi önerdiğimiz bu yayla 1987 senesinde turizm merkezi ilan edilmiştir. Doğasıyla, yeşiliyle, havasıyla, insanlarıyla Ayder Yaylası sizleri bekliyor.


3-) Cide, Kastamonu

21-Nisan-2013-Gideros-Koyu-Cide-Kastamonu-02-

Herkes tarafından bilinmeyen keşfedilmemiş bir doğa harikası! Batı Karadeniz’in güzelliklerinden biri olan Kastamonu’nun bir ilçesi olan Cide koylarıyla, çiçekleriyle, yabani hayvanlarıyla bünyesinde bulundurmaktadır. Tatile çıkmayı düşünüyor farklı yerleri keşfetmek istiyorsanız Cide tam sizlik bir yer! Özellikle yaz aylarında Cide’de olacaksanız denize girmeniz de mümkündür. Cide’nin çarşı bölgesinde barlara da gidebilirsiniz. Cide rotanızda pırasa dolmasını, ıspıt böreğini tatmanızı öneririz. Şimdiden iyi tatiller dileriz.


4-) Karagöl, Artvin

1395992194_artvin-savsat-karagol-doga-harikasi-1011

Hoş bir kış masalı yaşamaya ne dersiniz? Karagöl bu durumda cevabınıza yetişiyor! Karadeniz’in en doğu noktasında bulunan Karagöl henüz Uzungöl gibi keşfedilmemiş tüm güzelliklerini koruyan harika bir doğal park alanıdır. Özellikle kış aylarında gidilmesi tercih edilen Karagöl’de kış mevsiminde karın örttüğü toprakta vahşi hayvanların ayak izlerine rastlayabilmeniz mümkündür. Doğa da piknik, yürüyüş yapmanın cazibesi sizi bu noktada büyüsü altına alacaktır. Doğal yaşamın yoğunluğu ve temiz havasıyla sizi etkileyecek olan Karagöl size unutamayacağınız bir tatil sunacaktır.


5-) Küre Dağları Milli Parkı, Kastamonu

1Batı Karadeniz’in oksijen noktası olan Küre Dağları Milli Parı, Karadeniz’in Küre Dağları üzerinde bulunan milli parktır. Bu milli park Kastamonu ve Barın şehir sınırları içerisinde bulunmaktadır. Milli Parkın bulunduğu bu yerdeki köy evlerinin çoğu turistlerin konaklaması için otellere dönüştürülmüştür. Doğa sporlarından, doğa ile iç içe bir tatil geçirmek isteyenler mutlaka gitmesi görmesi gereken bir bölge olan Küre Dağları Milli Parkına mutlaka gitmenizi öneririz.

 

Karadeniz Bölgesi’ndeki bu eşsiz yerlere ve daha çoğuna ulaşmak için sitemiz üzerinden hızlı ve güvenilir bir şekilde otobüs ve uçak bileti satın alabilirsiniz. Herkese keyifli tatiller dileriz.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>