Karadeniz Yaylaları Sizleri Bekliyor!

Şehir hayatından sitem edenlere, biraz temiz hava ve tatil isteyenlere adeta cennet olan Karadeniz Yaylalarına kaçıp gitmek lazım. Temiz havayı doyasıya soluyabileceğiniz, ahşap evlerin ve yeşilin renklerine doyacağınız Karadeniz Yaylalarını ölmeden önce gezip görmelisiniz. Bu yazımızda sizlere Karadeniz Yaylalarını derledik.

 
1-) Pokut Yaylası, Çamlıhemşin/Rize
 
Bulutların üzerinde yürümek ister misiniz? Çamlıhemşin’e 2 saat uzaklıkta bulunan Pokut Yaylası, ağaçların yetişemeyeceği bir yüksekliğe sahip olmasına rağmen Karadeniz rüzgarını alabildiği için burada bile yeşilin her bir tonuna rastlayabilirsiniz. Ölmeden önce mutlaka, Pokut Yaylasına gitmeli, o havayı solumalısınız. 


2-) Karagöl, Artvin

       Daha önce ” Keşke buraya daha önce gelseydim. Böyle güzellikler mi vardı?” dediğiniz oldu mu? Karagöl bu sorunuzu doğrulayacak nitelikte! El değmemiş bir doğa harikası olan Karagöl’e mutlaka gitmenizi önerir, iyi tatiller dileriz.


3-) Ayder Yaylası, Çamlıhemşin/Rize

Şehrin gürültüsünden ve kasvetinden sıkılıp uzaklaşmak istiyorsanız burası tam size göre! Bol oksijeni ve göz alıcı manzaralarıyla sıkıntılarınızı aklınıza bile getirmeyecek Ayder Yaylası Türkiye’nin en bilinen yaylalarından biridir. 1350 metre rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla örtülü bir bölgede yer alan bu yaylaya şehrin gürültüsünden kaçmak ve güzel bir tatil geçirmek için gelebilirsiniz. 


 4-) Sis Dağı, Giresun 

Sisler ile oluşan görsel bir şölene katılmaya ne dersiniz? Denize yakınlığından dolayı oluşan bu görüntüsüyle Sis Dağı Giresun’un yerlileri tarafından keşfedilmesiyle günden güne ziyaret sayısını arttırmış. Hatta senenin bazı zamanlarında şenlikler yapılmaya başlanmış. Temmuz ayının üçüncü haftasında yapılan bu şenliklere katılıp temiz havadan nasibinizi almak istemez misiniz? Giresun ulaşım biletlerine sitemizden hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.


 5-) İkizdere Yaylası, Rize

Şehrin gürültüsünden ve stresinden uzak sadece rüzgarda sallanan ağaçların hışırtısını, derelerin şırıltısını duyacağınız bu nadide yaylada Türkler, Lazlar, Karadeniz Rumları bir arada yaşamaktadır. Buraya geldiğiniz zaman farklı dilleri konuşan insanlarla karşılaşmanız muhtemel. Bu tatilimde derelerin sesini duymak, oksijene doymak istiyorsanız İkizdere sizin adresiniz. 


 6-) Elevit Yaylası, Çamlıhemşin/Rize

Saatlerce süren horonları izlerken aynı zamanda temiz havanın tadını çıkartmak Elevit Yaylası’nda bir başka olacaktır. Keşfetmek için en uygun zaman Ağustos ayının ortaları olarak bilinen Elevit Yaylası denizden 1800 metre yükseklikte bulunmaktadır. Yayla Köyü olarak da bilinen bu yaylaya geldiğiniz zaman doğayı fotoğraflamayı unutmayın.

22979602


7-) Camili Köyü (Macahel), Artvin

Yediden yetmişe herkesin hayran olacağı ve geri dönmek istemeyecekleri Camili Köy adeta cennetten bir köşe. Ölmeden önce görmeniz gereken yerlerin başında gelen bu eşsiz yer size bambaşka bir gezegende hissettirecektir. Bülent Saçak’ın objektifinden çıkan harika bir Camili Köyü… 


8-) Perşembe Yaylası, Ordu

Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde yer alan Perşembe Yaylası’nı gezip görmeye ne dersiniz? Göz kamaştırıcı güzellikleri ve yöre halkıyla tanışabilceğiniz bu yaylada şehrin gürültüsünden kurtulacak, tatilinizin tadını çıkartacaksınız. 

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>