İSTANBUL’DA MUTLAKA YAPMANIZ GEREKEN ŞEYLER

İstanbul… Dünyanın en güzel şehirlerinden biri hiç şüphesiz. Her yıl binlerce yabancı turisti ağırlarken bizim, hayatın koşuşturması arasında çoğunlukla güzelliklerini görmezden geldiğimiz, yaşamayı, gezmeyi ihmal ettiğimiz hatta çoğu zaman trafiğinden, kalabalığından, havasından şikayet ettiğimiz ama üç gün uzak kaldığımızda bile bize, “Trafiğini bile özledim, İstanbul!” dedirten şehir.

Bu yazımız, İstanbul’da yaşayıp ta henüz gezmeye vakit bulamayanlara ve başka şehirde yaşayıp ta ilk fırsatta İstanbul’u gezmek isteyenlere.

İşte, yolunuz İstanbul’a düşerse bu şehrin tadına varmak için mutlaka yapmanız gerekenler…

 

EMİNÖNÜ’NDE BALIK EKMEK YEMEK

eminönü, balık, balık ekmek, çarşı, cami, manzara

Eminönü balık ekmek tekneleri…

Çok eski bir gelenek Eminönü’nde balık ekmek yemek. İstanbul’da balık ekmek denince akla ilk gelen yerdir Eminönü. Hayatınızda yediğiniz en lezzetli balık olacağını iddia edemeyiz ancak en keyif alarak yiyeceğiniz balık ekmek olacağını söyleyebiliriz. O kadar kalabalık orada toplanıyorsa vardır bir sebebi öyle değil mi?

 

ADALAR’I GEZMEK

oksijen, ada, fayton, tatil

Büyükada’dan bir kare…

Her mevsim güzeldir Adalar ama ilkbaharda keyfi bir başka olur. Doğa, deniz, temiz hava ve samimiyetle buluşmak isterseniz Adalar’ı mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

 

KAPALIÇARŞI’YI GEZMEK

çarşı, sanat, gezmek,

Kapalıçarşı’dan bir kare…

Kapalıçarşı, dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Haftanın hangi günü, hangi saati giderseniz gidin sizi büyük bir kalabalığın beklediğini bilmeniz gerekir. Çarşıda ağırlıklı olarak mücevher, altın, el işi halılar ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkanlar vardır. Hiçbir şey almasanız bile Türk sanatının örnekleriyle karşılaşmak, geçmişte bir yolculuğa çıkmak size keyifli zaman geçirtecektir.

 

PİERRE LOTİ’DE ÇAY İÇMEK

manzara, çay, yemek, bahçe

Pierre Loti’nin harika manzarası…

Yaz günü, içinizi ferahlatan hafif bir rüzgar eşliğinde Pierre Loti’de bir bardak çay için. Çayın, hayallerin ve bir şehrin daha güzel bütünleştiği başka bir yer görmediğinize eminiz.

 

İSTİKLAL CADDESİ’NDE GEZİNTİYE ÇIKMAK

tramvay, beyoğlu, taksim, istiklal, cadde, alışveriş

İstiklal Caddesi’nde kış…

19. yüzyıldan itibaren Türkiye’nin en ünlü caddelerinden biri olma özelliğine sahiptir, İstiklal Caddesi. Geçmiş ile bugünün en güzel harmanlandığı yerlerden biridir. Her kültürden izlere rastlayabileceğiniz cadde de özellikle giyim mağazaları, her damağa hitap edebilecek çeşitlikte restoranlar ve eğlence mekanları bulunur. İstanbul’u ziyaret eden tüm turistlerin ilk duraklarından biri olan İstiklal Caddesi’nde bir de nostaljik tramvay bulunur.

 

GALATA KULESİ’NDEN İSTANBUL’U SEYRETMEK

seyir terası, kule, manzara, Galata,

Galata Kulesi’nden İstanbul’un görüntüsü…

İstanbul’u bir de kuş bakışı seyretmeye ne dersiniz? Galata Kulesi’nin Seyir Terası, İstanbul’u tüm açılarından ayaklarınızın altına seriyor. Galata Kulesi’nde İstanbul’a aşık olacaksınız!

 

AVRASYA MARATONU’NA KATILMAK

köprü, maraton,

Avrasya Maratonu’ndan bir kare…

Boğaz Köprüsü’nü yürüyerek ya da koşarak geçme imkanı tanımasından dolayı hoş bir deneyim yaşatıyor, Avrasya Maratonu. Bu anları ölümsüzleştirmeyi unutmayın!

 

SULTANAHMET’İ GEZMEK

Sultanahmet, cami, meydan, tarih, kültür

Sultanahmet Meydanı

Tarİhi Yarımada’nın kalbi, Sultanahmet. Tarihin tüm renklerini yaşatan, dokusundan hiçbir şey kaybetmemiş çok eski bir meydan. İstanbul’u gezmek, tanımak istiyorsanız gezinizin ilk durağının Sultanahmet olmasını tavsiye ederiz.

 

BOĞAZ TURU YAPMAK

boğaz, tur, manzara, eşsiz, deniz, martı

Olmazsa olmaz, Boğaz Turu…

İstanbul gezisi denilince akla gelen ilk aktivitelerden biridir, Boğaz Turu. İstanbul’un harika manzarasını doyasıya izleyebileceğiniz bir iki saatlik tekne turuna kim hayır diyebilir ki?

 

ORTAKÖY’DE KUMPİR YEMEK

boğaz, kumpir, yemek, lezzet

Ortaköy’de bulunan kumpirciler

Eminönü’nde balık ekmek yemek gibi Ortaköy’de de kumpir yemek gelenekselleşmiştir. Boğaz’a karşı kumpir yemek, insana başka bir keyif verir.

 

KIZ KULESİ’Nİ GÖRÜN

kule, tarih, keşfet, kız kulesi, otobüs, uçak, ido, bilet, uygun bilet, ucuz bilet

Kız Kulesi

İstanbul’un sembollerinden biridir Kız Kulesi. Çok eski zamanlardan itibaren hakkında bir çok efsane anlatılmıştır. Manzarası için “Anlatılmaz, yaşanır.” dersek en doğru tabir olur sanırım.

 

En kısa zamanda İstanbul’u ziyaret etmeye karar verdiyseniz sitemiz üzerinden kampanyalı otobüs bileti ya da ucuz uçak bileti satın alabileceğinizi unutmayın!

Similar posts

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>