İskendurun’a gitmeniz gereken 5 neden

 

İskendurun’un hiç bilmediğiniz güzellikleri…

Bu Kurban Bayramı’nda 3 günlük bir tatil fırsatıyla İskendurun’a rotamı çevirdim.  Arkadaşımın uzun zamandır överek anlatmış olduğu yere Hatay’ın en büyük ilçelerinden olan İskendurun’a geldim. Gitmeden önce kafamda acaba nasıl bir yer diye sorunlar yer edinmişti ama gittikten sonra anladım ki burası sanki Antalya’nın bir ilçesi! O kadar şirin, o kadar görülmeye değer bir yer ki sakinliği ile adeta insanın içini ısıtıyor. Evinize geri dönmemeniz için İskendurun sizi neredeyse örgütlüyor. Eve geri döndüğümde ise kendimi direk tartının üzerinde buldum. Çünkü o kadar güzel yemeklerin tatlıların karşısında mutlaka kilo almışımdır. :) Gelelim, İskendurun’da nerelere gittim, nereleri gezdim. Hangi yapıtlara, eşyalara hayran kaldım. Neleri fazla fazla yedim, yemelere doyamadım… İşte İskendurun’a gitmenizi gerektirecek 5 neden;

ere


 

1-) Tarihi Yerleri; 

Payas Kalesi: İskendurun rotanızda ilk gidilmesi gereken yer tarihi Payas Kalesi’dir. Bu kale Evliya Çelebi dahil olmak üzere bir dönemin birçok gezginin de ilgi odağı olmuştur. Ayrıca bu kalenin çok farklı bir anısıda bulunmaktadır. II. Sultan Selim’in zamanında bu bölgeye tersane, iskele ve gümrük de yapılmıştır. Uzun zaman kullanılan bu kale denize yakınlığından dolayı da yabancı gemilerin su ihtiyaçlarını da karşılamıştır.

 

payas-001g

Kinet Höyük: İskendurun’a geldiğiniz zaman mutlaka ama mutlaka Kinet Höyük’e gitmenizi öneririz. Görülmeye değer bu höyük, İskendurun’a 3o kilometre mesafededir. İlk yerleşme dönemi Geç Neolitik Çağ’da olan bu höyük 33 dönümlük bir alanda kurulmuştur. Hatta Kilikya’nınn en büyük ve en görkemli antik kenti olarak kabul edilen bu höyük de, 1992 senesinde arkeoloji kazıları yapılmıştır. Bu kazılarla beraber birçok ev kalıntısına, geniş tabaklara ulaşılmıştır. Bu bölgede bulunan kalıntıların birçoğu Hatay Müzesi’nde ziyaretçilere sergilenmektedir. Fırsatınız olursa bu müzeyi de gezmenizi öneririz.

Meryem Ana Havuzu: İskendurun’un Arsuz tarafında bulunan Meryem Ana Havuzu’nun eskiye dayanan bir inanışa ev sahipliği yapmaktaymış. Halk arasında bilinen bir rivayete göre Seydi ismiyle anılan Hristiyan inanışına göre Meryem Ana, Kudüs’ten Efes Antik Kenti’ne doğru yol alırken bu bölgede durup sıcak suyun aktığı gölde yıkanmıştır. O dönemden itibaren bu gölde akan soğuk suyun kutsallığı, sıcak suyun ise günahı simgelediğine inanılmuştır. Ayrıca bilinen bir diğer inanışa göre Meryem Ana bu topraklara geldiği zaman oruç tutmaktadır. Orucu açmak için etrafına bakınırken gölden taşa bir balık atlamıştır ve güneşin ışığında pişmiştir. Bu sebeple Meryem Ana orucunu açıp karnını doyurmuştur. Bu sebepten dolayı her yıl Hristiyanlar tarafından 14 Ağustos’ta Meryem Ana Havuzu’nde bayram ibadetlere yapılmaya başlanmıştır. Hac olarak kabul edilen Seydi, ziyaretçi bakımından oldukça zengin ve yoğundur. İskendurun’a geldiğiniz zaman Meryem Ana Havuzu’nu ziyaret etmenizi öneririz. Farklı bir gün geçireceğinize emin olabilirsiniz! :)


 

2-) Dillere destan yemek kültürü; 

Veee ilk başta da belirtmiş olduğum gibi İskendurun’da kendinizi yemeğe vericeksiniz. Künefesinden dönerine, kebabından lahmacununa kadar birçok çeşidin bulunduğu bu yer lezzetleriyle sizi mest edecek. Genelde fast food yiyen biri olarak İskendurun’da adeta lezzet şöleni yaşadım.

Hemen hemen her restorant da bulabilceğiniz lezzetleri şimdi sizlerle paylaşacağız.


 

 

Babahannus / Aşıklar Tepesi Restorantı

a


 

Kağıt Kebabı; 

b (2)


 

Kızarmış Dondurma;

b


Lahmacun;

unnamed


Döner / Burger Quinden

c


e

Ama özel olarak Künefe’yi Petek Pastanesinde yemenizi öneriyoruz. Bu işte fazlasıyla başarılılar. Size şöyle söyleyelim künefe için kalkıp İskendurun’a gidebilirsiniz! Bu yazıyı yazarken hala acaba yaa? diye düşünüyorum resmen. Düşünün o derece lezzetli, o derece özel.


 

3-) Sahili;

 

50543979_FqgeKj8g1mq3LC6ypqr1cZVmQ6H7_bb9-T1wbp8hJ4k

 

Yemyeşil doğası ve huzur veren sahili ile buraya hayran kalmamak elde değil. Aylardan Ekim gel denize gir diye bakan bir sahil karşısında dayanamadım! Hemen ayaklarımı soktum, aldım elime kitabımı uzun sahilce yürüdüm durdum. İskendurun’a bir gün yolunuz düşerse, sahilin ve denizin tadını çıkartmanızı öneririz. Özellikle yazlık bölge olan Arsuz’u yaz aylarında tercih edebilirsiniz. www.govego.com’dan Arsuz’da kalacağınız bir otel de bulabilirsiniz.


 

4-) İnsanları;

Adeta medeniyet şehri olan Hatay da insanlar birbirine saygılı davranmaktadır. Gülen insanların olduğu bu şehirde, tanımadıklarınızdan günaydın, iyi akşamlar gibi cümleler duyabilirsiniz sakın şaşırmayın! Sizde tebessümle o insanlara yanıt verin. Kardeşliğin ve birliktleliğin kenti olan Hatay’da insanlara gülümsemekten çekinmeyin…


 

5-) Hediyelik Eşyaları

İskendurun’un en güzel yanlarından biride bu bölgeden alınacak hediyelerdir. Biber salçasından künefeye, Antakya örgü peynirinden nar ekşisine kadar buradan birçok şey alıp evinize götürebilirsiniz.Mutlaka mutlaka alın! :) Çok güzel tatları var… Ayrıca Hatay’dan doğal taşlar ile yapılmış mozaik tablolardan ve defne sabunundan satın alabilirsiniz.

www.govego.com

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>