Hafta sonu kaçamak yapabilceğiniz güzelliklerle dolu 10 yer…

Haftanın ortasında hepimiz söylenmeye başlarız. “Cuma olsa da tatil başlasa…”, “Hafta sonu kimlerle görüşsem, nereye gitsem…” Bırakın iş stressini bir kenara, kapatın bilgisayarları ve derin bir nefes alın. Bir sonraki hafta sonunuzu planlayın. Tabii size vereceğimiz önerilerin yanına içinizdeki enerjiyi de katarsanız bu iş olmuştur. Zamanı yakalamak imkansız. E o zaman kalkıp yeni yerler keşfetmenin, yeni lezzetler tatmanın, yeni kültürlerle buluşmanın tam zamanı… Unutmayın; Kısa kaçamaklar insanı daima yeniler. Sizler için derlediğimiz bu harika liste ile bir hafta sonu kaçamağı yapmak sizlerin de elinde… 


1-) Riva

 

 

İstanbul’a uzaklığı bir saat olan Riva, salaş mekanlarla dolu Karadeniz’e kıyısı olan küçük bir sahil köyü niteliğindedir. Ben balığı severim diyorsanız, buradaki taze balıkları tatmanızı öneririz.  Kitabımı okumak, yürüyüş yapmak doğa havası almak istiyorum diyorsanız, Riva sizin için biçilmiş bir kaftan. Riva’da bulunan dere kenarında pikniğinizi yapabilir, bol oksijenden de yararlanabilirsiniz. Alın şarabınızı, kurulun sahil kenarına bırakın dertler iş sıkıntısı uzak olsun… Keyfiniz daim olsun!


 

 

2-) Polonezköy 

 

poloz

 

İstanbul ve çevresinde yaşıyorsanız Polonezköy’e mutlaka gitmelisiniz. Yanıbaşımızda ki cennet yer Polonezköy’de birçok küçük oteller ve işletmeler bulunmaktadır. Polonezköy’de ata binebilir, mangal, bahçe keyfi ve kahvaltı yapabilirsiniz. Şehire yakın ama şehir yaşantısından uzak doğa ile iç içe keyif yapabilceğiniz bu yerde herşey organiktir.


 

 

3-) Gökçeada

 

 

Türkiye’nin ikinci büyük adası olarak bilinen Gökçeada’da gezilecek birçok yer vardır. Gökçeada’da gitmenizi önerdiğimiz köyler ise Dereköy ve Zeytinliköy’dür. Bu iki köyde tarihi evlerle dolu olmasından dolayı çok fazla ilgi çekmektedir. Sokaklarında bizim için bir selfie çekmeyi unutmayııııın! Zeytinliköy dibek kahvesi ve damla sakızlı muhallebisi ile meşhurdur. Gökçeada’yı dolu dolu dolaşmak için orayı iyi bilen biriyle gezmenizi öneririz.

 


 

 

4-) İğneada

 

Taze taze balıııık var, koşun! Trakya’nın Karadeniz’e kıyısı olan bir köyü burası. 33 km kadar bir sahile sahip olan İğneada’da sucuk ekmek, taze balık yiyebilirsiniz. Sahil tarafında bulunan sucuk ekmek arabaları gidenlerin bayıla bayıla tercih ettiği bir lezzet. Sahil yürüyüşünün yanı sıra Arkeoloji ile aram var diyorsanız, İğneada’nın çevresindeki Demirköy’ü ziyaret edebilirsiniz. Bu bölgede Fatih Sultan Mehmet zamanından kalma bir demir dökümhanesinin kalıntıları bulunmaktadır. Köyün adıda buradan gelmekteymiş. Gezip görmekte fayda var…

 

5-) Abant

 

 

İster yalnız ister sevdiğinizle kaçamak yapabilceğiniz Abant, her mevsim tüm güzelliklerini sunar. Bolu’ya olan uzaklığı 40 dakika olan bu doğa harikası yerde göl de bulunmaktadır. Gök kenarında birçok restoranta sahip olan Abant da genellikle et, balık, mangal ve sucuk gibi alternatifler bulabilirsiniz.


 

6-) Yedigöller 

 

34664728_h9gfsa58CYds6PxKnprE8AhffOTu91DlzixGgZrfM2g

Engebeli yollar sizi yıldırmasın, bu doğa harikası milli parka ne yapın ne edin mutlaka gidin! Büyüleyici bir manzaraya sahip olan Yedigöller’de dev kayalar ve su akıntıları bulunmaktadır. Bu bölge de doğa yürüyüşleri yapabilir, temiz havadan yararlanabilirsiniz. Ayrıca kamp kurmak ve fotoğraf gezileri için oldukça uygun bir yerdir.

 


 

7-) Safranbolu

 

25925288_un9BFZkKmEx-uXAYNAzKxtJHlyVCir5jNWCl6zYMkM8

Mutlaka ama mutlaka görmeniz gereken bir yer olan Safranbolu iki yüz yıllık konaklara sahiptir. Karabük ilinin en gelişmiş ilçesi olan Safranbolu evleriyle meşhurlaşmıştır. Safranbolu’ya gittiğiniz zaman görmeniz gereken yerler Kaymakamlar Evi ve Cinci Han’dır. Gezi rotanıza bu iki yeri mutlaka eklemenizi öneririz.


8-) Pamukkale

 

55249601_lzcvcHfuT6MqAfez-h_ph6PEcbrmZH7I6zpHnvD6J-c

Unesco’nun Dünya doğal mirası listesine adını kazıyan, beyaz travertenlere sahip olan Pamukkale Denizli’de bulunmaktadır. Bu termal içerisinde sütunlar bulunan harika bir havuza da sahiptir. Yanınızda bikinileriniz varsa bu havuzun şifasından da yararlanabilirsiniz. Kleopatra Antik Havuzunu, Arkeoloji müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Her köşe başında nar suyu satan amcalardan, koca bir bardak nar suyu alabilirsiniz.


9-) Şirince

 

İzmir’in Selçuk Bölgesi’nde bulunan Şirince tarihi Rum evleri, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla ünlüdür. Şirince’ye geldiğiniz zaman ilk olarak temiz havaya karşı uyanın ve güzelce kahvaltı yapın. Şirince kahvaltılarıyla da ünlüdür. Daha sonrasında sokakları keşfetmeye başlayabilirsiniz. Her sokakta bulunan yerli şarap üretimi yapan dükkanları fotoğraflayabilir, güzel sohbetler de bulunabilirsiniz. Haftanın stressinden arınacağınız Şirince’de şirin bir hafta sonu geçirmenizi dileriz.

 


 

10-) Kıyıköy

 

26814832_N3D6XwJsbMuRvww-Qiy2oLCX3RrZb5KSrgHpvdpcYEs

Kırklareli’nin Vize ilçesinde bulunan bir balıkçı bölgesi olan Kıyıköy, İstanbul’a 164 km uzaklıktadır. Zengin doğası, keşfedilmeyi bekleyen koyları ve akarsuların sunmuş olduğu lezzetli balıklarıyla görülmeye değer Kıyıköy, seyahat severlerin uğrak bir noktası olmuştur. Sizde hafta sonu kaçamağı yapmak istiyor ve doğa ile bütünleşmenin yolunu arıyorsanız Kıyıköy’e mutlaka gelmelisiniz.


 

Bu müthiş hafta sonu kaçamakları için en uygun uçak ve otobüs biletlerine Govego.com’dan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>