GÜNEYDOĞU ANADOLU GEZİSİ SIRASINDA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Güneydoğu Anadolu, Türkiye’de görülmesi gerekenler listemize oldukça fazla yer ekleyen bir bölge. Üç kelime ile Güneydoğu’yu anlatmak istersek tarihi, mistik ve büyüleyici diyebiliriz. Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve yemekleri ile kendine hayran bırakan bölgeyi gezmenin şu sıralar tam zamanı. Yaz aylarında havanın oldukça sıcak olması keyifli bir gezi yapmayı zorlaştırdığından Güneydoğu’yu gezmek için en uygun zaman bahar ayları.
Uzun zamandır istediğiniz ama hep başka bahara ertelediğiniz Güneydoğu turuna bu bahar çıkmaya ne dersiniz? Yanıtınız evet ise sizler için Güneydoğu turunda mutlaka görmeniz gereken yerleri derledik. Üstelik sitemiz üzerinden ucuz uçak bileti ya da indirimli otobüs bileti alarak seyahat masraflarınızı bir hayli azaltabilirsiniz!

 

DEYRULZAFARAN MANASTIRI, MARDİN

 

Mardin, kilise, manastır, Mardin otobüs bileti, uygun bilet

Deyrulzafaran Manastırı

Mardin’de bulunan Deyrulzafaran Manastırı’nın ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor ancak 5. yüzyılda yapılan bir yapı olduğu düşünülüyor. Mardin’in tarihi yapılarından biri olan manastır Süryanilerin en önemli merkezlerinden biridir. Manastırın içinde çok eski Süryanice bir incil ve kutsal bir taşla birlikte 52 Süryani patriğinin mezarı bulunmaktadır. Ayrıca manastırı görülesi yapan diğer yapılar Mor Hananyo Kilisesi (Kubbeli Kilise), Azizler Evi (Beth Kadişe), Meryem Ana Kilisesi ve Güneş Tapınağı’dır.

 

MALABADİ KÖPRÜSÜ, DİYARBAKIR

 

Diyarbakır, köprü, Diyarbakır otobüs bileti,

Malabadi Köprüsü

Diyarbakır sınırları içinde, Silvan’a 23 kilometre uzaklıktaki Malabadi Köprüsü, 1147 yılında Artuklular tarafından yapılmıştır. Kabartması ve mimarisi ile büyüleyici köprünün iç kısmında kervanların ve yolcuların konaklaması için odalar vardır. Bu köprüyü diğerlerinden ayıran asıl özelliği ise taş köprüler arasında kemeri en geniş olan köprü olmasıdır. Eni 7 metre, boyu ise 150 metredir. O dönemde böyle bir köprü yapmanın çok zor olması da köprünün ünlenmesini sağlamıştır.
Malabadi Köprüsü’nü neden görmemiz gerektiğini Evliya Çelebi şöyle özetlemiştir: “Malabadi Köprüsü’nün altına Ayasofya’nın kubbesi girer.”

 

BALIKLIGÖL, ŞANLIURFA

Balıklıgöl, kutsal göl, göl, Şanlıurfa otobüs bileti, uygun otobüs bileti

Balıklıgöl, Şanlıurfa

Kutsal bir anlam ifade eden Balıklıgöl, hem hikayesi hem de etrafındaki doğal güzellikler ve tarihi yapılar nedeni ile oldukça fazla ziyaretçi ağırlar. Rivayete göre İbrahim Peygamber’i dönemin hükümdarı, Nemrut bir tepeden ateşe atar ancak İbrahim Peygamber’in düştüğü ateş, suya; odunlar ise balığa dönüşür. Bu göle Halil-ür Rahman denirken, Nemrut’un kızının İbrahim’e inanması ve ağlayarak arkasından atlaması üzerine onun gözyaşlarının düştüğü yer de bir göle dönüşür. Bu göle de Aynzeliha Gölü denir. Göldeki balıklar da hikayesinden ötürü kutsal sayılmakta ve korunmaktadır. Balıklıgöl’ü görmek isterseniz sitemiz üzerinden ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

 

NEMRUT DAĞI, ADIYAMAN

Unesco, Nemrut Dağı, Adıyaman, Adıyaman otobüs bileti

Nemrut Dağı’nda bulunan heykeller

Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı, gizemini koruyan doğa harikalarımızdan biri. Onu gizemli yapan hakkında geçmişten günümüze ulaşmış çok sayıda efsane olması. 2.150 metre yüksekliğindeki Nemrut dağı, UNESCO tarafından Dünya mirası alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Nemrut Dağı’nda bulunan kitabeler ve heykeller ilgi çekiyor.
Dağı keyifli hale getiren ise güneşin doğuşunun ve batışının izlendiği en güzel yerlerden biri olması.

 

HASANKEYF, BATMAN

Hasankeyf, kale, Batman otobüs bileti, manzara,

Hasankeyf, Batman

Hasankeyf, ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmeyen bir antik kent. Hasankeyf’in en önemli kalıntılarından biri olan Hasankeyf Kalesi’nin de ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemekle beraber Bizanslılar tarafından M.S. 363 yılında yapıldığı tahmin ediliyor. Kaleye iki farklı yerden merdiven yardımı ile çıkılıyor.
Kaleyi ziyaret ettikten sonra başlı başına bir harika olan Hasankeyf’i gezebilirsiniz.

 

ZEUGMA MÜZESİ, GAZİANTEP

Gaziantep, Gaziantep otobüs bileti, müze, tarih, keşif, gezgin

Zeugma Müzesi

Gaziantep’te bulunan Zeugma Müzesi, dünyanın bir numarası çünkü dünyanın en büyük mozaik müzesi. Müzede hem mozaikler hem de geçmişi aydınlatan eserler bulunuyor. Dünyaca ünlü Çingene Kızı mozaiği de müzeyi süslüyor. Açıldığı gün, üç binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan müzeden çıktığınızda büyülenmiş olacaksınız… Gaziantep’e gitmek için sitemiz üzerinden ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

 

 

 

 

Similar posts

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>