Galata Kulesi’nin Bilinmeyenleri

İstanbul’un en önemli simgelerinden biri olan Galata Kulesi’nin Dünya’nın en eski kulelerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? İstanbul’un bir dönem sık sık yaşanan meşhur yangınlarına ve yüksek şiddetteki depremlerine karşın 600 yıldan fazla bir düre Galata semtinden Boğaz’a bakan Galata Kulesi, hepimizin bildiği kadarıyla  17. yüzyılda Osmanlı’da yaşamış Müslüman Türk bilgini Hezârfen Ahmed Çelebi’nin takma kanatlarla uçmaya çalıştığı yerdir. Ancak bu ünlü kule hakkında bilinmeye de birçok şey olduğunu hiç düşündünüz mü?

Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilen Galata Kulesi UNESCO tarafından 2013’te Dünya Mirası Geçici Listesi‘ne dahil ettdilmiştir.

istanbul

Galate Kulesi’nden İstanbul Boğazı’nı ve Haliç’i 360 derece izleyebilirsiniz.

Yükseliği tam olarak 69,90 metre ve duvar kalınlığı 3.75 m olan Galata Kulesi’nin iç çapı 8.95 m ve dış çapı ise 16.45 metredir. Ayrıca işlenmemiş moloz taşından gövdesi hesap edildiğinde ağırlığının da yaklaşık 10 bin ton olduğu bilinmektedir.

Galata Kulesi’nin Altında Neler Var?

1349’da Cenovalılar tarafından Galata semtini çevreleyen surların başkulesi olarak yapılan Galata Kulesi ilk başlarda İsa Kulesi olarak adlandırılmıştır ve daha sonra Osmanlılar döneminde zindan ve gözlemevi olarak kulllanılmıştır.

Galata Kulesi’nin alt kısmında kalan kanallarada birçok kemik ve kafatası bulunmuş ve orta boşluk kısmının zamanında zindan olarak kullandığı anlaşılmıştır. Ayrıca Kule birçok intihar olayının da yaşandığı bir yer olarak kayıtlara geçmiştir.

Son olarak küçük bir bilgi daha; Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u aldığında anahtarı kendisine teslim edilen Galata Kulesi’nin tepesindeki haçlı sivri külahı yıktırmış.

 galata kulesi

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>