Etkileyici Atmosferleri ile Görülmeye Değer 5 Cami

Ziyaret etmek isteyeceğiniz; tarihi önemi ve mimari açısından farklılıkları ile öne çıkan, dünyanın farklı bölgelerinde bulunan 5 camiyi sizler için sıraladık.


Mimar Sinan’ın “En iyi Eserim” olarak nitelendirdiği Selimiye Camii, Edirne

Osmanlı mimarisinde en önemli bir yer kaplayan Selimiye Cami, Sultan II. Selim tarafından Edirne’ye yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın 80 yaşında yapmış olduğu bu caminin en önemli özelliği ise o zamana kadar yaptırılmış olan camilerde bulunmayan bir teknik ile inşaa ettirilmiş olmasıdır. Mimarisindeki her bir ayrıntının farklı bir anlamı taşıdığı bu caminin içerisindeki sekiz sütunun cennetin sekiz kapısını ifade ettiği, sütunların başlarına konumlandırılmış olan boş küpler ise caminin içerisinde rahatlıkla sesin yayılmasını sağlamaktadır. Bu caminin kubbesinin büyüklüğü ise islami birliği ve büyüklüğünü, camide bulunan beş pencere katı ise islamın beş şartını simgelemektedir. Minarelerde bulunan 12 şerefe namazın 12 şartını, iki minarede bulunan altı yol ise imanın şartlarını temsil etmektedir. Selimiye Cami ve külliyesi, UNESCO tarafından 2011 senesinde “Dünya Mirası” listesine adını kazımıştır.

 


 

İhtişamlı Kristal Camii, Malezya 

2006 ve 2008 seneleri arasında Malezya’da inşaa ettirilen Kristal Cami görenleri büyülüyor. Yapımında çelik, cam ve kristal kullanılan bu cami akşamları karanlık çöktüğüde yapılan aydınlatma sistemi ile ihtişamını kanıtlıyor. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği bu cami de 1500 kişi aynı anda ibadetlerini yapabiliyor. Bu cami de diğer camilerden farklı olarak internet hizmetide sağlayabiliyorsunuz.

 


   Sultan Ahmet’in İncisi Sultan Ahmet Camisi, İstanbul

İstanbul’un en önemli yapıtlarından olan ve 1609 ile 1616 seneleri arasında yapılan Sultan Ahmet Camisi, Mimar Sedefkar Mehmet Ağa tarafından yapılmıştır. İlk altı minerali cami olarak bilinen Sultan Ahmet Cami, 20.000’den fazla İznik Çinisi ile süslendiği ve kubbelerinin içindeki mavi desenler ile bezendiği için ” Mavi Cami” olarak da bilinmektedir. Kubbesinin çapının I. Ahmed’in istediği üzerine Ayasofya’dan yarım metre büyük inşaa ettirilmiş olan bu camiye gitmenizi öneririz.

 


İslamabad Cami, Pakistan

Pakistan’ın ve İslamabad’ın simgesi olan İslamabad Cami, 1976 senesinde yapılma çalışmaları başladı ve yapımı 1986 senesinde tamamlandı. Dünyanın en büyük ve göz alıcı camilerinden biri olan İslamabad Cami, 74 bin kapasiteye sahiptir.


 


II. Hasan Cami, Fas

Dünyanın en büyük camileri sırasından adını üçüncü sıraya yazdıran II. Hasan Cami’nin yarısından çoğu Atlas Okyanusu üzerinde inşaa ettirilmiştir. Fransız mimar Michel Pinseau’nun tasarlamış olduğu bu cami Kral II.Hasan’ın görmüş olduğu bir rüya üzerine Bouygues tarafından yapılmaya başlamıştır. Dalgaların huzurlu sesinin yankılandığı bu camini üzeride açılabilmektedir. İç ve dış mimarisi ile görenlerin gözlerini kamaştıran bu cami gezilmeye ve görülmeye değer bir camidir.

 

 

 

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>