En Renkli Şehirler

Dünyanın her bir köşesinden sizinle paylaşacağımız ​en renkli kasaba ve şehirlerini görmek için yazımızı okumaya devam ediniz.


 
- Buenos Aires, Arjantin
 
 
Buenos Aires bölgesinin güney-doğu tarafında bulunan La Boca, tam anlamıyla gerçek bir açıkhava müzesi görünümündedir. Yalnızca yayalara açık küçük ve dar bir sokak olan Caminito’da kısa bir yürüyüş yapabilir, bu bölgede yaşayan sanatçıların resimlerine ve graffiti çalışmalarını büyük bir hayranlıkla inceleyebilirsiniz.

 

 

- Longyarbyen, Norveç 
 
 
Büyük ve sürekli gelişen bir şehir olmamasına rağmen Arktik Okyanusun’daki Norveç Takımadalarından Svalbard bölgesinin baş kenti olarak bilinmektedir. Yılın büyük bir kısmında neredeyse her yeri karlarla kaplı olan bu şehir de renkli evler ile bembeyaz karların buluşması mükemmel görünüyor. 

 
- Jodhpur, Hindistan
 
Dünyanın en renkli şehri bizce Hindistan’da “Mavi Şehir” olarak bilinen Jodhpur bölgesi olabilir. Hindistanlılar kast sistemindeki Brahminlerin evlerini belli etmek amacıyla kullanmış oldukları mavi renkle boyama anlayışını hala devam ettirmektedirler.

 
- St. John’s, Kanada 
 
Newfoundlan’daki of St. John’s kasabasının merkezinde renk renk dizilmiş bu bitişik evler adeta göz dolduruyor! Balıkçıların geceleri yorgun argın döndükleri evlerini kolayca bulmaları için boyanmış bu evlerin geleneğini günümüzde de sürdürmektedirler. 

 
- Stockholm, İsveç
 
İsveç’te renkli binaların bulunduğu birçok yer görebilmeniz mümkündür. Bunların arasından en çarpıcı ve göz alıcı olanı ise Gamla Stan’daki Stortorget Meydanı’nda bulunmaktadır. Stortorget’in türkçe anlamı “büyük” anlamına da gelse bu meydanın küçük olduğunu sizlere söyleyebiliriz. 

 
- Procida, İtalya
 
Pastel tonlardaki renkleri hayal edin ve onların denize yansıdığı evet evet işte bu anda gözlerinizin önüne Procida gelsin… Ischia ve Capri Adası ile beraber Naples bölgesinde bulunan 3 volkanik adanın en küçüğü olan Procida, aynı zamanda bu adalardan en renkli olanıdır. Farklı düzenlerde bulunan binaların pencerelerinden asılan çamaşırlar ise bu bölge hayatının lüks olmasa da güzel ve canlılığını kanıtlamaktadır. 

 
 
- Bristol, İngiltere
 
Eski görünümlü ama yeni evleri tercih eder miydiniz? Evet diyorsanız, Bristol’daki evler tam size göre! Bristol’deki Clifton kasabasında bulunan teraslı ve renkli evler canlılıkları ve eski görünümleriyle güzel bir tezatlık oluşturuyor. 

 
 
- Balat, İstanbul 
 
İstanbul’daki Balat evlerini üç katlılığından ve üst katlarında bulunan cumba çıkıntılarından kolaylıkla tanıyabilirsiniz. Zaman zaman dönem dizilerinin çekimlerine rastlayacağınız Balat’da evler renk renk boyanmıştır. Şimdiler de ise yıkılma zamanları gelmiş bu cıvıl cıvıl evleri ve eski İstanbul’u görmek istiyorsanız, buralara uğramanızı öneririz. 

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>