Dünyanın En Gizemli Deliği – Blue Hole

Üzerinde yaşadığımız gezegen gerçekten her anıyla yaşanmaya değer ve her santimiyle görülesi. Bugün sizleri Dünya üzerinde yer alan en gizemli alanlardan birine götürüyoruz:

Özellikle dalışseverler için büyüleyici bir nokta olan “Büyük Mavi Delik” – Blue Hole.

büyük_mavi_delik

Blue Hole

Blue Hole, Orta Amerika’da yer alan bir ülke olan Belize’in 96.5 km dışında yer alıyor. 300 metrelik çapı ve 124 metrelik derinliğiyle harika bir görüntüye ve tabii ki gizeme sahip. Aynı zamanda UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesinde Belize Set Resifi koruma sistemininin de bir parçası.

Blue Hole Nasıl Oluştu?

Bundan tam 153 bin yıl önce oluşan Büyük Mavi Delik bir sualtı düdenidir. Düden, yüzeyden kapalı havza ya da çukurlukların tabanında veya kenarında bulunan ve buralara gelen suları emerek yeraltına boşaltan şekiller olarak bilinen doğal şekiller olup obruk veya dolin olarak da bilinir.

Tarihteki en büyük medeniyet olan Mayaların yol oluşuyla da bağlatısı olduğu düşünülen Büyük Mavi Delik’te yapılan kimyasal analizler sonucu çukurun denizin çekildiği bir dönemde oluştuğu ve bu sırada gerçekleşen kuraklığın da Mayaları yaşam alanlarını terk etmek zorunda bıraktığı anlaşılmış.

Serbest stil dalışında dünya şampiyonu olan Fransız Guillauma Nery’nin Blue Hole’deki efsanevi dalış şovunu izleyebilirsiniz. Ya da biraz daha aşağıda havadan görünümüne de tanıklık edebilirsiniz. İyi seyirler! :)


Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>