Dünyadan kahvaltı seçenekleri…

Kahvaltı biz Türkler için önemli bir yere sahiptir. Çay içmeden, kahve içmeden güne başlamak bir yana hepimiz atıştırmanın ötesine gitmek isteriz. Genellikle hafta sonları donattığımız sofraların başından kalkamayız. Bu yazımızda farklı kültürlerin kahvaltı alışkanlıklarını sizlerle paylaşacağız.


- Fransa

Hepimizinde bildiği gibi Fransızlar Gastronomi disiplininin en başında gelmektedir. Fransızlar da konu kahvaltı kültürüne gelince sade ve basit yiyecekleri tercih etmektedirler. Kahvaltıların da genellikle kahve, ekmek ve ekmek üzerine sürülecek yiyecekleri tercih ederler. Hatta bunlarla fazlasıyla yetinebilirler. Fransız usülü kahvaltı sofrasında en önemli yer bizde olduğu gibi taze ekmeğe ayrılmıştır. Sofra da ister tatlı çörek, isterseniz tüm Fransız ailelerinin gözdesi kruvasan olsun; o yiyecekler fırından taze taze o sabah çıkmamışsa bir Fransız sofrasına asla getirilmemelidir. Genellikle baget ekmeğinin üzerine reçeler türlerive tereyağ sürülmektedir. Fransa’da kahvaltı edecekseniz, kahve fincanınıza bir parça kruvasan batırmanızı ve öyle yemenizi öneririz. Bon appétit!

12 - 1


- İtalya

Bizim kahvaltı kültürümüz ile tamamen ayrı olarak nitelendireceğimiz İtalya’da biz Türklerin kahvaltısına özlem duyabilir. Hemen ülkeye dönmek isteyebilirsiniz! Bizim zengin kahvaltı soframızda ki gibi domattes, tereyağ, bal reçel, peynir gibi görsel şölen ile beraber lezzet dağıtan bir sofraları malesef yok. İtalyanlar kahvaltı sofralarında Akdeniz esintilerinden faydalanıyorlar. Kahvaltıya önem vermeyen İtalyanlar Mozarella, salam, domates ve tost ekmeklerinden oluşan kahvaltı masaları ile sabahı karşılıyorlar.


- İspanya

İspanya’ya gittiğiniz zaman ülkeye hayran kalacağınız gibi yemek kültürüne de şüphesiz bayılacaksınız. Füme salamdan balığa kadar herşeyi bulabilceğiniz İspanya’da İspanyolların vazgeçilmezi zeytin ve sarımsakta var! Eee bir Türk’ün olduğu yerde sarımsak olmaz mı? İspaya’da kahvaltı yapacaksanız zeytinli ekmek ve domatesli ekmek ile bol bol karşılaşacaksınız. Ayrıca kahvaltıda yemeğinizin yanına size sütlü bir kahve eşlik edecektir.

spain


- Hollanda

Hollanda’da kahvaltı yapacaksanız peynir yemeye hazır olun! Çünkü Hollandalılar kahvaltı en çok peynir tüketiyorlar. İnce doğranmış salam yanına peynir ve Ringa balığı eşlik eden kahvaltı sofralarında en önemli tamamlalyıcıları tatlandırılmış bir çay, kahve ya da süttür. Hollandalılar beyaz ve siyah olmak üzere iki çeşit ekmek tüketirler. Baharatlı tereyağ  yani Kruidenboter sarımsaklı kekikli bir tereyağdır ve iştah açıcıdır. Zoet Broodbeleg ise ekmeğin üzerine konulan tatlı aperatiflerdir… Son olarak Hollandalıların en çok Pindakaas yani fıstık ezmesi kullandığını göreceksinizdir.

IMG_0535


- İsveç

Nehir ve göllerle çevrili ve soğuk mu soğuk İsveç’te sabahtan akşama kadar yemeklerde balık göreceğinizi şimdiden sizlere söyleyebiliriz.  Genellikle tatlı su balıklarının tüketildiği bu ülkede alabalık, somon en çok tercih edilen balık türleridir. İsveç de kahvaltı yapacaksanız kahve, peynir, yumurta, müslin ve reçel ile karşılaşacaksınız. Ekmek olarak ise genellikle kraker tüketmeyi seven İsveçliler krakerin üzerine tereyağ ve reçel sürmeyi tercih ediyorlar.

36576093


 Şunu bilir şunu söylerim, ülkemizin en güzel kahvaltı lezzetine sahip olan Van Kahvaltısı ise tüm lezzetleri barındırır ve herkesin tatması gereken bir kahvaltı kültürüdür. Yolunuz Van’a düşmese bile, Van’a özel lezzetleri sunan güzel kahvaltı mekanlarını size en yakın noktalardan bulabilirsiniz. İstanbul/Cihangir’deki Van Kahvaltı Evi ise bunun en güzel örneğidir.

Van-Kahvalti-Softasi1

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>