DOĞU ANADOLU’DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

 

Güneydoğu Anadolu’dan bahsetmişken ülkemizin tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile ünlü Doğu Anadolu Bölgesi’nden bahsetmemek haksızlık olur. Kendine özgü kültürü, lezzetli yemekleri, mimarisi ve doğal güzellikleri ile insanı kendine hayran bırakan medeniyetler beşiği Doğu Anadolu’yu gezmeden Türkiye’nin tüm güzelliklerini görmüş olmanız imkansız. Havalar da yavaş yavaş ısınmaya başlamışken sizleri Doğu Anadolu turuna çağırıyoruz. Hem de sitemiz üzerinden indirimli otobüs bileti alma fırsatı ile!

 

NEMRUT GÖLÜ, BİTLİS

göl, Nemrut, seyahat

Nemrut Krater Gölü

Bitlis’te bulunan Nemrut Gölü, Türkiye’nin en büyük krater gölüdür. Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu oluşmuştur ve ikisi büyük olmak üzere kraterin içinde 5 göl bulunmaktadır. Derinliği 650 metreye ulaşan krater, aynı zamanda dünyanın da en büyük ikinci krater gölüdür. Sırlarla dolu Nemrut Gölü, büyüleyici manzarası ile sizleri bekliyor. İlk adımınızı attığınız anda, “Bu dağ şimdi tekrar patlar mı?” sorusunu aklınızdan geçirmeniz kuvvetle muhtemel ama ikinci adımınızla birlikte manzaranın esiri olacaksınız!

 

GİRLEVİK ŞELALESİ, ERZİNCAN

şelale, Girlevik, Erzincan otobüs bileti, manzara

Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi, Erzincan’ın merkezine 30 km uzaklıktadır. Yedi ayrı koldan akan şelale üç katlıdır ve yüksekliği 35-40 metre kadardır. Güzelliği ile ünlü şelalenin bulunduğu yer aynı zamanda harika vakit geçirebileceğiniz bir piknik alanı. Aralık ayında şelalenin buz tutması ile oluşan sarkıtlarda tırmanış yapmak mümkün hale geldiğinden şelale, dağcıların da uğrak noktasıdır. Şelaleyi gördükten sonra Doğu’yu gezmekte geç kaldığınız için kendinize kızacaksınız…

 

YÜZEN ADA, BİNGÖL

Bingöl, yüzen ada, ada, tatil

Yüzen Ada, Bingöl

Bingöl’de bulunan Yüzen Ada, Türkiye’de bilinen 22 yüzen adadan biri. Gerçek anlamda bir doğa harikası. Neden mi? Çünkü; gölün üstünde her şeyden bağımsız hareket eden üç ada var. Adanın üzerinde 5 tane bodur ağaç bulunuyor ve çevredeki bitkiler de gölün suyu ile besleniyor. Yörenin halkı tarafından keşfedilen gölün derinliği 50 metre. Daha önce görmediğiniz bir doğa olayı ile karşılaşmaya hazır olun!

 

HARPUT KALESİ, ELAZIĞ

Urartu, kale, Elazığ otobüs bileti

Harput Kalesi

İki bölümden oluşan kale, Urartular tarafından yapılmıştır. Diğer ismi Süt Kalesi’dir. Sebebi ise bir rivayete göre kalenin yapımına başlandıktan sonra ülkede su kıtlığı başlamış ve aynı dönemde süt bolluğu varmış. Kalenin hemen bitmesini isteyen hükümdar kalenin harcına su yerine süt katılmasını söylemiş. Bunun üzerine de kalaye Süt Kalesi denmeye başlamış. Tarihi yapılara ilgisi olanların mutlaka görmesi gereken kaleye hayran kalacaksınız.

 

AKDAMAR KİLİSESİ, VAN

Van, Van otobüs bileti, Akdamar, ada, tatil,

Akdamar Kilisesi, Van

Akdamar Kilisesi, Van Gölü’nde bulunan adalardan biri olan Akdamar Adası’nın üzerinde bulunur. M.S. 900 yılında Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından yaptırılmıştır. Taş işçiliği açısından önemli bir örnek olan kilisenin iç ve dış duvarlarında da İncil ve Tevrat’tan alınan çeşitli figürler bulunuyor. Kiliseyi gezdikten sonra adada bulunan piknik alanında piknik yaparak günü değerlendirebilirsiniz.

 

iSHAK PAŞA SARAYI, AĞRI

Lale devri, cami, avlu, saray,

İshak Paşa Sarayı

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde bulunan sarayın yapım tarihi, Hicri takvime göre 1199’dur. Osmanlı’nın Lale Devri’nde yapılmış son büyük yapısıdır. 18. yüzyılın mimarisinden büyük izler taşıyan saray, sanat tarihi açısından da büyük önem taşır. Sarayda 116 oda, türbe, cami, surlar, avlular, divan, harem ve koğuşlar bulunur.

Similar posts

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>