BURSA’NIN EN LEZZETLİLERİ

Gönlümüze taht kuran lezzetler vardır. Diyet bozduran, gece vakti yollara düşüren lezzetler… Bu lezzetlerden Bursa’da bolca bulunuyor. Bursa, sadece mutfağı için bizi yola çıkaran güzel şehirlerimizden biri. Artık istediğimiz her şeyi her yerde yiyebiliyoruz belki ama her yemek kendi vatanında daha bir lezzetli, daha bir unutulmaz oluyor. Yolunuz Bursa’ya düşerse yemeden dönmeyin dediğimiz Bursa lezzetleri var ama siz yolunuzun düşmesini beklemeyin deriz. Yazımızı okumaya başlamadan önce sitemiz üzerinden indirimli otobüs bileti satın alın. Böylelikle yazımızı okuduktan sonra otobüs bileti aramakla zaman kaybetmezsiziniz.

İşte, en güzel lezzet duraklarından biri olan Bursa’nın hayalleri süsleyen 7 farklı lezzeti!

 

İSKENDER

İskender, Bursa yemek, lezzet

İskender

İskender hem Bursa deyince akla ilk gelen lezzetlerden biri hem de diyet bozduran lezzetler dediğimizde kadınların liste başında yer verdiği yiyeceklerden biri. Bursa’ya gittiğinizde her köşe başında karşılaşabileceğiniz bu mükemmel lezzeti Bursa’da yedikten sonra başka yerde yiyemeyebilirsiniz, uyaralım.

 

DİLBER DUDAĞI

Dilber Dudağı, şerbet, tatlı, Bursa tatlısı

Dilber Dudağı

En güzeli Bursa’da yenen baklava hamurundan yapılan ve içine fındık ya da ceviz konulan harika bir tatlı, dilber dudağı. Şerbetli bir tatlı olan dilber dudağını daha önce denemediyseniz Bursa’ya gittiğinizde muhakkak denemenizi öneririz.

 

MARŞAL PASTA

Marşal Pasta

Marşal Pasta

Fransız bir yazarın kitabında bahsi geçen marşal pasta, Bursa’nın simgelerinden biri haline gelmiş Ulus Pastanesi’nin spesyali. 1928 yılından beri hizmet veren pastanenin mareşel pastası olarak çıkardığı pasta zaman içinde değişerek marşal pasta ismini almıştır.

 

TAHİNLİ PİDE

Tahinli Pide, pekmez, şeker, yemek

Tahinli Pide

Bursa’ya özgü bir lezzet olan ve Bursalılar tarafından özellikle kahvaltıda tercih edilen tahinli pide asırlık bir lezzet. Turistlerin de ilgi gösterdiği tahinli pide, pekmez ve şekerden yapılıyor.

 

SUPANGLE

Supangle, Bursa Kafkas, tatlı,

Supangle

Supangle, her an her yerde rahatça bulup yiyebileceğiniz bir tatlı. Tabi henüz Bursa’nın her semtinde bulunan Kafkas Pastanesi’nde supangle yemediyseniz çünkü o tadı aldıktan sonra başka yerde yediğiniz supanglenin supangle olduğuna inanmakta zorluk çekeceksiniz.

 

KESTANE ŞEKERİ

Kestane Şekeri, Bursa kestane, tatlı

Kestane Şekeri

Kestane şekeri, Bursa ile özleşmiş başka bir lezzet. Bursa’ya gitmişken kestane şekeri yemeden dönülmez. Bursa’dan dönerken sevdiklerimize götüreceğimiz şeylerin başında da mutlaka bir kutu kestane şekeri gelir.

 

İNEGÖL KÖFTE

İnegöl Köfte, köfte, Bursa yemek

İnegöl Köfte

İsmi İnegöl Köfte olmasına rağmen Bursa’da ünlenmiş ve Bursa’ya gittiğimizde öğle yemeği seçeneklerimizin başında gelen bir başka lezzet İnegöl köfte.

Similar posts

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>