BU YAZ TATİLİNDE ALANYA’YA GİTMEK İÇİN 7 SEBEP

 

 

Bu soğuk havalarda hepimizin hayallerini yaz tatili süslüyor. Hatta hem otellerde erken rezervasyon fırsatlarından hem de ulaşımda ucuz bilet imkanlarından yararlanabilmek için şimdiden yaz tatilimizi nerede yapsak diye düşünmeye başladık. Bu yaz tatilinizi Türkiye’deki tatil cennetlerinden biri, Antalya’nın turist akınına uğrayan sahil ilçesi Alanya’da geçirmeye ne dersiniz?

 

Alanya, deniz, sahil, kale, ulaşım, seyahat, yolculuk,

Alanya’nın kuş bakışı görüntüsü

 

 

İşte Alanya’yı seçmeniz için 7 sebep…

 

 

-KLEOPATRA PLAJI

 

Kleopatra Plajı, iki kilometre uzunluğunda mavi bayraklı bir plaj. Sahilinin altın renkli kumu, dibine baktığınızda yüzen balıkları görebileceğiniz kadar berrak denizi ile her yıl binlerce kişiyi kendine hayran bırakıyor.

Kleopatra Plajı adını, Mısır’ın son kraliçesi Kleopatra’dan almıştır. Bir efsaneye göre Roma generali Antony, Alanya ve çevresini Kleopatra’ya hediye etmiştir. Kleopatra da her gün banyo yapmak için bu plaja inmiştir. Böylelikle plajın adı Kleopatra Plajı olmuştur.

Ayrıca Kleopatra Plajı’ndan güneşin batışını izlemek muhteşem bir keyiftir. Akşam saatlerinde plaj, günün yorgunluğunu atmak için güneşin batışını izlemeye gelenlerle kalabalıklaşır.

 

Kleopatra, Roma, plaj, beach, berrak, mavi bayrak, güneş

Kleopatra Plajı’nın tertemiz denizi-TOROSLAR VE YAYLALAR

 

Deniz, kum ve güneşe doyduktan sonra Alanya size farklı bir kültürü deneyimlemenin de fırsatını sunuyor; yayla kültürü. Akdeniz kıyısında bulunan Alanya, arkasına Batı Toros Dağları’nı almıştır. Yayla kültürü ise Toros Dağları’nın vazgeçilmez ve çok eski bir parçasıdır. Eskiden Toros Dağları’nda yazı geçirmek için kalınan keçi kılından yapılan çadırların yerini şimdi bol oksijenli ve serin bir tatil geçirmek isteyenler için konutlar almış.

Alanya, Toros Dağları’nın eşsiz doğal güzellikleri ile size huzurlu bir tatil imkanı sunuyor.

 

Toros, Alanya, dağ, manzara, doğa, naturel, yayla, oksijen, çadır

Toros Dağları ve Alanya

 

-SAPADERE KANYONU

 

Alanya’nın bir başka doğa harikası; Sapadere Kanyonu, 750 metre uzunluğunda ve 400 metre yüksekliğinde. Kanyona gelenlerin rahatça yürüyebilmesi için bir yürüyüş yolu platformu yapılmış.

Sapadere Kanyonu girişinden biraz ilerleyince karşınıza harika bir şelale ve bu şelalenin oluşturduğu yüzmeye uygun doğal bir havuz çıkıyor. Serinlemek istediğiniz günlerin birinde mutlaka Sapadere Kanyonu’nu ziyaret etmelisiniz.

Sapadere Kanyonu’nu görmeye geldiğinizde vaktiniz kalırsa Sapadere Köyü’nün içindeki ipek dokuma atölyesini ve su değirmenini de ziyaret edebilirsiniz.

 

Sapadere Kanyonu, şelale, kanyon, doğa, doğal, havuz, değirmen

Bir doğa harikası; Sapadere Kanyonu

 

-ALANYA KALESİ

Alanya’nın simgelerinden biri haline gelen kale, 1221 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Kale Selçuklu Devleti’nin görkemini ortaya çıkaran bir açık hava müzesi görünümündedir.

Alanya Kalesi denizden 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerinde bulunur.

Alanya Kalesi’ne çıkarak hem manzaranın keyfini çıkarabilir hem de asırlar öncesine dayanan tarihi hissetme fırsatını yakalayabilirsiniz.

 

Alanya, kale, ihtişam, manzara, gece, seyahat, turizm, tatil, yaz,

Alanya Kalesi gece görünümü

 

-SEYİR TERASI

Alanya Seyir Terası’nın denizden yüksekliği 650 metredir. Bütün Alanya, ayağınızın altındaymış hissini yaşatan Seyir Terası aynı zamanda bir piknik alanıdır. Eğer Alanya’ya giderseniz bir akşamınızı mutlaka size Alanya’yı kuş bakışı izleme fırsatı sunan Seyir Terası’na ayırın. Işıklar içindeki manzaradan etkilenmemek ve hayallere dalmamak mümkün değil.

Manzaraya karşı bir şeyler içmek isteyenler için yolun üstünde çay bahçesi bulunmakta.

Alanya, seyir terası, teras, manzara, piknik,

Seyir Terası’ndan Alanya’nın gündüz görünümü

 

-OBA ÇAYI

 Kadıpınarı mevkisinden çıkıp Akdeniz’e dökülen Oba Çayı’nın kenarına piknik alanları kurulmuş. Alanya’nın sıcağından bunaldığınız, biraz serinlik istediğiniz anlarda çay kenarında bulunan çam ve çınar ağaçlarının gölgesi dileğinizi gerçekleştiriyor. Çaya yaklaşır yaklaşmaz bunaltıcı sıcak peşinizi bırakıyor.

Kadıpınarı’nda bulunan yemyeşil kır restoranlarında, ayaklarınız suya değerken tazecik balığınızı keyifle yiyebilir, serinliğin ve sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Alanya’nın ilk yerleşim yeri olan Kadıini Mağarası da burada bulunuyor.

 

Oba çayı, Oba plajı, deniz, plaj, tatil, sahil, deniz kenarı,

Oba Plajı…

 

-ULAŞ PLAJI

Bir gün içinde hem piknik yapmak hem de yüzmek ve güneşlenmek isterseniz Ulaş’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ulaş’ta bir tarafta piknik yapıp, balık tutabileceğiniz bir alan bulunurken bir tarafta da altın rengi kumunda güneşlenip berrak denizinde yüzebileceğiniz Ulaş Plajı vardır.

Niyetiniz hiçbiri değil sadece biraz sakinlik ise kayalıkların üzerine kurulu çay bahçesinde çayınızı yudumlarken Alanya Kalesi’ni ve güneşin batışını izleyebilirsiniz.

 

 

ulas, plaj, deniz, temiz, berrak, tarih, piknik, balık

Ulaş plajı

 

Bir tatilden beklentiniz lezzetli yemekler, temiz plajlar, sakinlik, yeni güzellikler keşfetmek ve eğlenceli bir gece hayatı ise Alanya beklentilerinizin tümünü karşılıyor.

Ayrıca sitemiz üzerinden kampanyalı otobüs bileti ve uygun uçak bileti alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Similar posts

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>