Bir Başkadır Galata Kulesi

Uzun zamandır Galata Kulesi’ne çıkmak istiyordum. Ne zaman fırsat bulsam, ya akşam saatleri oluyordu ya da sıra beklemekten kaçıyordum. Sonunda bir akşam saati yolum Galata’ya düşmüşken bunu yapmalıyım dedim ve kendimi Galata Kulesi’nin önünde sıra beklerken buldum. Hemen hemen 10 dakika içerisinde kulenin içerisindeydim, duvarlara dokundum merdivenlerinden çıktım. Sonunda seyir terasındaydım. 360 derecelik açıdan İstanbul’u kuş bakışı seyrettim, masalsı bir yolculuk yaptım. Hava karardığı için her yer gündüz kadar güzel gözükmüyordu ama İstanbul’un ışıklarıyla bile o manzaralar görülmeye değerdi. Sultan Ahmet Cami, Yeni Cami, bir zamanlar kilise olan Ayasofya, balık ekmekle bilinen Galata Köprüsü, Boğaz Köprüsü… Hepsi gözlerimin önüne diziliverdi. Seyir terasında biri zamanı durdurdu sanki, İstanbul bir başka güzeldi. İnsanların işten eve dönme koşuşturmacası bir yandan, sokak aralarında koşan çocuklara, hızla geçen zamana inat, ben zaman dursa kıvamındaydım. 


 
Gelelim bu kulenin tarihine… Bu kule, dünyanın en eski kulelerinden biridir. Bizans İmparatoru Anastasios tarafından 528 senesinde fener kulesi olarak yaptırılmıştır. 69.90 metre yüksekliğe sahip olan bu kule, 1348 senesinde Cenevizliler tarafından yığma taşlarla yeniden inşaa ettirilmiş ve “İsa Kulesi” olarak adlandırılmıştır. Galata Kulesi 1445 ve 1446 seneleri arasında yüksekliği arttırılmıştır. Kule, Türklerin eline geçtikten sonra her yüzyıl yenilenme yaptırılmış ve tamir ettirilmiştir.


 
Karaköy’den İstiklal Caddesine, boğazdan geçen vapurlardan Eminönü’ne kadar bir görünür bir kaybolur. Tüm binaların arasından güzelliği ile adeta ben buradayım der Galata Kulesi. İstanbul’a kuş bakışı bakar ve kimsenin göremediklerini görür, adeta bir sır küpüdür. 


 
Galata Kulesi’ni ziyaret edip İstanbul’a onun gözünden bakmadıkça İstanbul o denli anlamlı değildir aslında. O gözleri kapalı Hezarfen’ı  anar gizlice, boğazdan geçen vapurlara selam eder, onca yaşananlara rağmen sırtını yaslatıp iç çektirir keyiflice. Gidin bütün anlatılan hikayelerin içerisinde siz de yaşatın hayallerinizi, onun gözünden görün bir de İstanbul’u ne dersiniz? Galata Kulesi’nde kahvaltıdan ana yemeğine, tatlısından içkisine kadar zengin bir menüye sahip olan restoranlarda bulunmaktadır. Yabancılar için giriş 15 TL, yerliler için 10 TL, öğrenciler için ise 5 TL’dir.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>