Aralık Ayında Gerçekleşen Etkinlikler


 

Şeb-i Arus

Sadece İslam dünyası tarafından bilinen değil, tüm dünya tarafından tanınan bir şair ve fikir adamı olan mutassavıf Mevlana’nın hakk’a ulaşmasını sema gösterileri, sergiler, konferanslar, mesnevi dersleri ve tasavvuf konserleri ile yıl dönümü törenleriyle gerçekleştirilmektedir. Konya’da gerçekleştirilen bu törene 7-17 Aralık tarihleri arasında katılabilirsiniz.

Quema Del Diablo
İnsanların yerel inanışlarına göre yapılan bu etkinlik de tam olarak inanılan konu, şeytanın evlerin bir köşesinde gizlenerek pusuda beklemesidir. Her sene Guatemala’ da Noel’den önce tüm evleri şeytandan arındırma işlemleri başlatılmaktadır. Tüm evler temizlenir, çöpler 7 Aralık tarihinde sokaklardan toplanır ve çöplerin üzerine şeytan büstü konulmaktadır. Akşama doğru çöpler ateşle yakılır ve şeytan dan böylece arınılmış olur. Bunun etkinlik olmasının sebebi ise kapının önüne sadece çöplerin çıkarılmamasıdır. Fenerler, gruplar, şenlik ateşleri kentin dört bir yanını sarmaktadır.  Bu etkinlik tarihinde Ciudad Vieja meydanına kurulan dev şeytan da yakılıyor.

Noel Baba Etkinliği
Büyük bir kitle tarafından sevilen Noel Babayı hepimiz biliriz. Şimdi bir sürü Noel Baba düşünün. Bu kadar çok insanın Noel Baba kıyafeti giyip sokaklara çıktığı tek yer Santacon olabilir. İlk olarak 1994 yılında San Francisco’da yapılan bu etkinlik, günümüzde 42 ülkenin 311 farklı bölgesinde kutlanmaktadır. Noel Baba kıyafetlerini kendilerine göre değiştiren bu kişilerin bazılarının gotik, punkçı, hipster olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bu etkinlik 13 Aralık tarihinde  San Francisco’da!

Junkanoo Geçidi Festivali
Her sene 26 Aralık tarihinde Bahamalar’ın başkent şehri olan Nassau’nun en gözde caddesi olan Bay Street de gerçekleşen Junkanoo Geçidi etkinliği ritmik davullar, melodiler eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Bahamalar’ın milli gururu olarak bilinen bu geçit, tüm katılımcıların doyasıya eğlenceleri eşliğinde karnaval tadında sürmektedir. Karayiplerin en eski kutlamalarından biri olan Junkanoo Geçidine katılmanızı şiddetle tavsiye eder, iyi eğlenceler dileriz.

Sunburn Festivali 
Hindistan’ın Goa plajında süren Sunburn Festivali, Asya’nın en görkemli müzik festivallerindendir. Elektronik müzik ile sürdürülen bu festivalde Noel ile yeni yıl arasında katılabilirsiniz. Bu festivalde müziğin dışında yemek, alışveriş ve eğlenceli organizasyonlar da dahil olmaktadır. 27-29 Aralık tarihleri arasında süren bu festivalde rengaranek kıyafetlerini giyip gelebilir, elektronik müziğin ritmine kendinizi bırakabilirsiniz.  Bu festival de müzik ile eğlenmenin yanı sıra su kayağı, rüzgar sörfü de yapabilirsiniz.

Hogmanay Kutlamaları
İskoçlar için Noel’den de önemli bir kutlama var. Bu kutlama 29 Aralık – 1 Ocak tarihinde yapılan Hogmanay kutlamasıdır. Kış ruhlarını atlatmak için şarkılar söyleyip, ateş yakılan Hogmanay etkinliğinde günümüzde geçit törenleri, havai fişeklerle göz alıcı bir kutlamayla gerçekleştirilmektedir. Etkinlikte Edinburgh Kalesi’nin altındaki parkta yapılan konserlerde oluşturulmaktadır. Bu etkinliğin ne kadar önemli olduğunu Blondie, UB40, ve Moby gibi isimlerin sahne almasından anlayabilirsiniz.  Bir gün yolunuz bu tarihler arasında İskoçya’ya düşerse bu etkinliğie katılmanızı öneririz.
 

 

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>