Amasra ve Kraliçe Amastris’in Etkileyici Hikayesi

Türkiye’nin en güzel yerlerinde biridir Amasra. Batı Karadeniz’den, Bartın’dan denize doğru uzanır ve ana karaya bağlı ve bağımsız birçok adasıyla göz dolduran bir manzaraya ev sahipliği yapar. 3000 yıllık tarihi ve bunca yıl içinde barındırdığı medeniyetlerle çekicilik, balıkçılık, yerel sanatlar ve her tarafını çeviren ormanlık alanları ile tabii ki görülmeye değer yerlerden biridir. İlk adı Sesamos olan Amasra antikçağda Paflagonya denilen bölgenin liman kentlerinden biri olduğu bilinmektedir.

amasra

Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’ya Hayranlığı 

13. yüzyılda Cenevizliler’in elinde olan Amasra’ya Fatih Sultan Mehmet 1460’ta bir sefer düzenler ve şehre uzaktan bakıp o meşhur sözünü söyler;

“Lala, lala!, çeşm-i cihan bu m’ola”

ve kaleye haber göndererek “Bu kadar güzel bir yere zarar vererek almak istemem kalenin anahtarını bana getiriniz.” der ve kale komutanı bunun üzerine teslim olur.

Kraliçe Amastris kente adını nasıl verdi?

Milattan Önce 2. yüzyılda yaşamış olan Pers prensesi Amastris’in hayatını siyasi evlilikler ve bu sebeple yaşanan ölümlerle geçirmiş olduğu söylenir. O yıllarda Büyük İskender’in son vermekte olduğu Pers işgali sırasında kazanan taraf İskender olunca generali olan Craterus’u Amastris’le evlendirir ancak kısa bir süre sonra Craterus evliliği sonlandırır. Amastris başka evlilikler gerçekleştirir ve bu evliliklerden iki çocuğu olur. Bu sırada adı Sesamos olarak bilinen Amasra’yı çok beğenen Amastris kente kendi adını verir ve kenti imar ettirir.

Karadeniz’de oluşturduğu 4 kentlik birliğin merkezini de burası yapar. Birlik giderek güç kazanır ve oğulları Amastris’in bu kadar güçlenmesine karşı gelir ve onu öldürmeye karar verirler. Amastris MÖ 284 yılında oğulları tarafından boğularak öldürülür. Amastris’in 3. eski eşi Makedon General Lysimachus bunu duyar ve asıl olarak kendi politik çıkarlarına uyduğu için kraliçenin intikamı bahanesiyle Amastris’in oğullarına suikast düzenler.

İşte Kraliçe Amastris’in hikayesi bu şekilde gerçekleşmiştir denir. Siz de bu tarihi olayların büyüsünü ve dokusunu yerinde yaşamak veya bunlara hiç girmek istemiyorum deyip sadece balık lokantalarında lezzetli balıklar yemek için Amasra’ya gidebilirsiniz. :)

Yapmanız gereken tek şey Amasra otobüs biletiniz için govego.com’a uğramak. Metro Turizm, Varan Turizm, Ulusoy Turizm ya da Nilüfer Turizm biletleri ya da 80’den fazla otobüs firmasının otobüs biletleri için sitemizden kolay, hızlı ve güvenle işlem yapabilirsiniz.

www.govego.com/amasra-otobus-bileti

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>