Akdamar Adası Efsanesi

Van şehrini birçok farklı özelliğiyle biliyoruzdur belki ama bu yazımızda sizlere çok özel bir  yerden, Akdamar Adası’ndan bahsedeceğiz. Akdamar Adası’nın isminin nerden geldiğini duyduğunuzda özellikle çok şaşıracağınızdan eminiz.

Tarihi M.Ö 7000’lere uzanan ve onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış olan Van Türkiye’nin yüzölçümü açısından en büyük illeri arasında yer alıyor. Görülmesi gereken yerler listesinde tabii ki Van Gölü, Artos Dağı, Van Müzesi, Bartholomeus Kilisesi, Hoşap Kalesi ve son olarak bu yazımızda yer verdiğimiz Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi var.

Akdamar Adası, Van

Akdamar Adası, Van

Akdamar Adası’nın isminin nerden geldiği ile ilgili birçok efsane olduğu söylense de en bilineni dramatik bir aşk hikayesi denebilir. Vakti zamanında Ada’da yaşayan Ermeni bir baş keşişin, Tamar adında güzelliğiyle herkesin dikkatini çeken, ünü dillere destan bir kızı varmış. Ve tabii ki Tamar’a aşık olan genç bir çoban. Ada’nın çevresindeki köylerde çobanlık yapan genç aşık ve Tamar her gece gizlice buluşurlar ve genç her gece bu buluşma için Ada’ya yüzer, yerini belli etmek için Tamar, elinde bir fenerle genci bekler. Sonunda Tamar’ın babası bu buluşmaları duyar ve  bir oyun oynamaya karar verir. Bir gece elinde fenerle sürekli yer değiştirerek adada dolaşır ve gencin yüzerken gücünün tükenmesine sebep olur. Yorulan ve bitap düşen genç son bir nefesle “Ah Tamar” diye haykırır ve kendini suların derinliklerine bırakır. Bunu duyan Tamar da hemen ardından kendini Van Gölü’nün sularına bırakır.  “Ah Tamar” zamanla Akdamar olarak bugünkü adını almıştır denir.

Efsanevi Akdamar Adası’nın, Van Gölü’nün, Artos Dağı’nın eşsiz manzarısı için hafta sonu bir gezi planı yapmak ve Van’a seyahat etmek çok kolay. Yapmanız gereken tek şey iki günlük bir valiz hazırlayarak Van otobüs biletinizi hemen almak! Üstelik Metro Turizm otobüs biletlerinde %30 İndirim için son günler!

Keyifli yolculuklar!

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>