Seyahat etmekten hoşlanmak için 5 neden

Seyahat etmeyi sevmeyen insanlarla karşılaştığınız oldu mu hiç? Aslında bu soruyu geçen günlerde yaşadığım bir sohbetten sonra düşünmeye başladım. Yıllardır hatta küçüklüğümden beri seyahatleri, yolculukları, yeni yerler görme heyecanını çok sevmişimdir ama geçen hafta arkadaşımla geçen bir sohbette yolculuklardan nefret ettiğini dile getirdi! Nefret etmeyi bir yere koyun, görsellerle merak ettiği bir yere gitme arzusu olmayan bir insan olduğunu düşünemiyordum. Şimdi sizinle muhabbet esnasında aklıma gelen bir kaç şeyi paylaşacağım.


- Yeni yerler, yeni manzaralar, her şey yeni ve farklı
Bana göre, her gün görmeye alıştığımız rutinleşmiş manzaraları bellii bir zamandan sonra algılamamaya başlıyoruz. Tabi ki gördükçe etkileniyor ve bakmaya devam ediyoruz ama alıştığımız manzaralar algılarımızı birazcık da olsa köreltmeye başlıyor. Bu durumu en çok hissedişim okula ilk başladığım zamanlardı. Okulun bahçesine ilk girdiğim zaman aklımı başımdan alan bir manzarası vardı. Ağaçların yoğunluğu, hemen sağımda olan boğaz manzarası, İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahipti. Her bakışımda ayrı ayrı güzelliklerine hayran oluyor büyüleniyordum. Aylar, yıllar geçtikçe büyülendiğim o manzaraya, o ağaçlara alışmaya başladım.
Yeni bir yer görmenin ve seyahate çıkmanın büyüleyici yanıda tam burada başlıyor. Aklın alıştığı ortamdan uzaklaşmak, yeni manzaralarla karşılaşmak ilgili tamamen arttırıyor ve tatilin her anı daha keyifli geçmeye başlıyor.


- Kendinizi o ana bırakın, anı yaşayın
Bir ortamdayken ya da çalışırken başka şeyleri düşünürken kendinizi buluyor musunuz? Ya da bu hafta bizi nelerin beklediğini? Seyahata çıktığınız zaman uygulamanız gereken en önemli olan içinde bulunduğunuz andır. Bu yüzden aklınızda geçmişi düşünmek yerine, gününüzü güzelleştirmekle ilgilenebilirsiniz. Tatilde akşam nerede olacağınızı, yarın nerede uyanacağınızı bilmemek heyecanınızı yitirmemenizi sağlayacaktır.
tumblr_static_tumblr_static_1gkic7738pk0cc0oss4ocwggs_1280

- Yeni insanlarla tanışmak
Yolculuk esnasında ya da tatilde ayaküstü laflarken hayatımıza yeni insanlar girebiliyor. Hatta birlikte yemek yediğimiz, dans ettiğimiz insanlar da… İlişkilerimiz bazılarıyla sınırlı kalıyor bazılarıyla da dost olabiliyoruz. Hatta “yaz aşkı” dediğimiz bir kavram var ki bir klişeden ibaret değil. Yeni arkadaşlıklar size iyi şeyler yeni heyecanlar katabilceği gibi dikkatli olmanızı da öneririz.


- Yeni lezzetler tatmak
Yemek konusunda hep aynı şeyleri yemeyi tercihen edenlerden misiniz? Çeşide ne kadar düşkün olsak da yine dönüp dolaşıp hep tercih ettiğimiz yemekleri yerken buluyoruz kendimizi. Farklı bir kültürün yemeği ile karşılaştığımız zaman durum hemen değişiyor ve hiç denemediğimiz bir yemek damak tadımızı değiştiriyor. Asla yemeyiz diye düşündüğümüz yemekleri yiyor, hatta büyük bir keyif alabiliyoruz.
Sushi-1-1


- Evim, evim güzel evim
Seyahate daha çıkmadan hemen başlasın ister, bavulları hazırlarız. Ama tatilin içindeyken yaşadığınız şehre haksızlık ettiğinizi düşündüğünüz zamanlar olmuştur. Şehirden bir günlüğüne bile uzaklaşmış olsanız geri dönüşünüzde kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Yaşadığımız şehrin, evimizin ne kadar mükemmel olduğunu hatırlarız ve eve geldiğimiz zaman uzanır… “Oh bee dünya varmış. Evim, evim güzel evim.” deriz.:)

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>