4 MADDEDE İŞ SEYAHATLERİNİZİ KOLAYLAŞTIRIN

Siz de sık sık “Avrupa’dan geldim, iş seyahatindeydim” diyen, valizi yanından, telefonu, laptopı çantasında eksik olmayanlardan mısınız? Cevabınız evet ise, bu yazımız sizin için çok faydalı olabilir. Eğer mesleğiniz gereği çok sık seyahat ediyorsanız;

 • Teknolojiyi dibine kadar kullanmak
 • Sağlam bir valize ve onu nasıl düzenleyeceğini bilecek deneyime sahip olmak
 • Uyku düzeninizi ve sağlığınızı korumayı başarmak
 • Daha tasarruflu bir seyahat planı yapmak

durumundasınız. İşte bu 4 madde ile kusursuz bir iş seyahati yapmanın detayları hemen aşağıda.

is_seyahatleri

 

1. Mobil Uygulamalar

Dijital ajandalar, yol tarifi, navigasyon, not alma, sunum ve benzeri bir sürü durumda mobil uygulamaların imdadınıza yetiştiğini görebilirsiniz. Seyahate çıkmadan bu uygulamaları akıllı cihazlarınıza yüklemek ve biraz kurcalayarak nasıl daha fazla verim alabileceğinizi öğrenmek işe yarayabilir.

Örneğin otobüs ve ido bileti alırken govego, bilmediğiniz yerlerde yol bulmaya çalışırken ya da yakındaki cafe, avm ya da tuvaletleri ararken 3 boyutlu gösterim özelliğiyle Google Maps işinize fazlasıyla yarayacaktır. Aynı şekilde google’ın kullanıcılarına sunduğu Gmail’in notlar, takvim ve rehber özelliğini çok pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Bir not alma, iş bölümü, proje konuşmaları ve her yerden erişme imkanı ile hem girişimciler hem de çalışanlar için büyük kolaylık sağlayan araçların başında gelen Evernote, takım çalışmaları için iletişim, organizasyon ve işbirliği konularına odaklanan bir teknolojik araç olan Asana ve son olarak hem iş seyahatleri hem de kişisel seyahatler için, güzergah ve planlayıcı odaklı olan Tripit ile iş seyahatlerinizde harikalar yaratabilirsiniz. :) Bu arada uçak seyahatlerinizde online check-ini de yerinizden kalkamadan yapabilir yine uygulama mağazalarındaki birçok mobil uygulama sayesinde otelinizi bile önceden ayarlayabilirsiniz.

Son olarak telefonunuza biraz gevşemek için bir kaç oyun yüklemeyi ve gittiğiniz her yerde ücretsiz wifi olup olmadığını da sormayı da unutmayın! :)

shutterstock_173860190

 2. Valiz Seçimi ve Hazırlanma

Öncelikle sık sık seyahat edenlerin kesinlikle kullanışlı bir valize sahip olmaları gerekir. Peki kullanışlı bir valiz nasıl olur?

– Bir kere çok gözlü olması önemli ve bu gözlerin hemen ulaşmanız gereken eşyalara hemen ulaşabileceğiniz yakınlıkta olmaları da önemli. Ayrıca gözlerden daha önemli olan valizin boyutu. Orta boy bir valiz 2-3 günlük seyahatler için ideal olsa da bundan daha uzun sürecek seyahatlerde sizi yarı yolda bırakabilir. Ayrıca seyahat süresi ne kadar uzarsa yanınıza almanız gereken eşyalar da bir o kadar artacak. Dolayısıyla sık seyahat eden biri olarak bir jumbo boy bir de orta boy iki valiz edinmek akıllıca olacaktır. Jumbo boy derken taşıyamayacağınız büyüklükte ve ağırlıkta bir valizden bahsetmiyoruz tabii çünkü bu size denizaşırı yolculuklarda ve havaalanlarında çok büyük sıkıntı yaşatabilir.

– Üçüncü olarak dayanıklı bir valize sahip olmak candır. :) E o kadar yıllık seyahate siz nasıl dayanıyorsanız valiz de dayansın değil mi? Piyasadaki markaları araştırmak ve fiyat-performans analizi yaparak en doğru valizi seçmek elbette ki önemli. “Köşelerinde koruma var mı, kumaşı ne kadar sağlam, fermuarları kaliteli mi, tekerlekleri kolay dönüyor mu?” gibi detaylara bakmadan valiz almayın deriz.

– Valiz düzenleme kısmına gelince… Valizinizdeki eşyaları kategorilendirerek yerleştirmek size aradığınıza kolayca ulaşma rahatlığı sağlar ve zamandan da kazandırır. Yani banyo malzemeleri için bütün eşyaları valizden çıkarmak yerine en çok ihtiyacınız olan şeyleri en çabuk ulaşabileceğiniz şekilde üst kısımlara koymak iyi bir tercih olabilir. Her an ihtiyacınız olacak şeyler içinse küçük bir el çantası olmazsa olmaz. Burada şarj aleti ,pasaport cüzdan gibi her an gerekli olabilecek eşyalarınızı bulundurabilirsiniz.

– Renk konusu da önemli bizce. Siyah ya da gri tonlarında bir valiz ciddi görünümünüze katkıda bulunacaktır.

Son olarak valiziniz üstünde iletişim bilgilerinizi bulundurmayı da unutmayın. Böylece valiz kaybetme gibi durumlarda valizinizin size hemen ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

Valinizde Bulunmasında fayda olanlar :

 1. Bol bol kartvizit
 2. Yeteri kadar iç çamaşırı ve çorap
 3. Banyo için gerekli malzemeler
 4. Gidilecek yerin mevsimine uygun ekstra bir-iki parça kıyafet.
 5. Spor yapılacaksa bunun için uygun kıyafetler ve ayakkabı
 6. Kullanıyorsanız numaralı gözlüğün yedeği
 7. Yeteri kadar iş kıyafeti, ekstra gömlek

3. Erken Rezervasyon

shutterstock_268453364

 

Otobüs, uçak, gemi… Neyle yolculuk ederseniz edin, biletinizi önceden almak hem istediğiniz koltukta oturmanızı hem de daha uygun fiyatlı olarak bilet almanızı sağlar. Aynı şekilde otel rezervasyonlarının da seyahat ettiğiniz yere gitmeden önce yapılması ekonomi yapmanız açısından gayet iyi bir tercih olabilir. Bu arada erken rezervasyon sadece paradan değil, zamandan da tasarruf yapmanızı sağlar, aynı zamanda organizasyonun ve sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olurken son dakika sürprizleriyle karşılaşma riskinizin de önüne geçer.

Bu arada hep iş hep iş dedik ancak gittiğim yerde biraz da rahatlayayım diyorsanız, otel rezervasyonu yaparken bir de spa ya da masaj randevusunu da önceden belirtmenizde fayda var. :)

Ekonomi demişken, normal seyahatlerinizde har vurup harman savurabilirsiniz ancak iş seyehatlerinde bütçe genel olarak kısıtlıdır ve ekstra harcamalarınıza dikkat etmeniz gerekir. Planınız dışında bir ekstra harcama, bütçeyi sıkıntıya sokabilir. Dolayısıyla iş seyahatlerinde sürpriz planlar olmamasına özen gösterin ve programınızı seyahate çıkmadan önce tekrar tekrar kontrol edin. Bu şekilde iş seyahatlerinizde tasarruf etmiş olursunuz. Ayrıca seyahatlerde araç kullanmak yerine araç kiralamak da yakıt masrafını düşürerek ekonomi yapmanıza katkı sağlar.

 4. Uyku Düzeni

Eveet, herşey ayarlandı, seyahate çıkıldı, plan kusursuz işlerken, o da ne? Gittiğiniz yerin saati normalde yaşadığınız yerden farklı ve vücudunuz buna ayak uydurmakta güçlük çekiyor! Jetlag, yani Ulusal Uyku Derneği’nin raporunda belirttiği gibi “vücudunuzun biyolojik saatinizdeki ani değişimlere verdiği tepkinin sonucu” olan bu durumla başa çıkmanın yollarını öğrenmeden olmaz. Peki bunlar nedir?

 1. Sağlıklı atıştırmalıklar ve özellikle bol su tüketimi ile mide bulantısı ve halsizliğin önüne geçin. Çay, kahve, kola hele ki alkol hiç değil, sadece su! :)
 2. Yeni zaman diliminizin uyku saatlerine bağlı kalmak için kendinizi zorlayın. En kötü 15 dakikalığına uyuyup uyanın ve hemen kendinize gelin!
 3. Fırsat buldukça egzersiz yapın.

shutterstock_216595699

 

Seyahat etmek güzeldir. Püf noktaları unutmayın, keyfini çıkarın! :)

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>